Haldun Taner Müze Evi açıldı
 Cenay Toprakkaya

Haldun Taner Müze Evi açıldı

Haldun Taner Müze Evi açıldı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini ilçede yaşatmaya devam ediyor. Uzun yıllar boyunca Kadıköy’de yaşayan, eserlerini burada üreten Haldun Taner’in edebi ve insani kişiliğinin belleklerde diri kalmasını sağlayacak Haldun Taner Müze Evi, usta ismin 103. doğum gününde açıldı.

Fenerbahçe Mahallesi’nde bulunan ve Kadıköy Belediyesi’ne ait ikinci derece tarihi eser olan bina, restorasyonu yapılarak müze evi haline getirildi. Haldun Taner Müze Evi, 16 Mart Cuma günü büyük yazarın eşi Demet Taner, yakın dostları Metin Akpınar, Gülriz Sururi, Can Gürzap, Mustafa Pilevneli, Salih Kalyon, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköylülerin katılımıyla hizmete girdi. Sanat ve edebiyat dünyasına ilgi duyan herkesin ilgi göstereceği Haldun Taner Müze Evi’nde, usta yazarın kişisel eşyaları ve eserlerinden örnekler sergilenecek.

AYKURT NUHOĞLU: BİR TOPLUM, SANATÇISINA DEĞER VERDİĞİ ÖLÇÜDE GELİŞİR…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Haldun Taner Müze Evi’nin açılışında yaptığı konuşmada; “Kadıköy’deki kültür sanat mekanlarımızdan birini daha açmaktan çok mutluyum. Bir toplum yazarlarına, düşünce insanlarına, sanatçılarına değer verdiği ölçüde gelişir. Haldun Taner, edebiyat ve tiyatromuzun çok değerli isimlerinden. Onu, eserleri ve değerleriyle yaşatmak istedik. Ailesinin desteği ve katılımıyla ikinci derece tarihi eser olan binamızı Haldun Taner Müze Evi haline getirdik.  Özellikle Demet Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Ciddi bir mücadele verdi, çok uğraştı.Bu yerin genç yazarlarımıza ufuk açacağına, buradan çok değerli oyunlar çıkacağına inanıyorum” dedi.

Demet Taner

DEMET TANER: HAYALLERİM GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ…

Eşi Demet Taner, Haldun Taner’in doğum gününde böyle bir projenin hayata geçirilmesinden mutluluk duyduğunu belirterek; “Sayın Aykurt Bey göreve geldikten sonra yaptığı icraatlar içinde ilk iş olarak bu engelleri ortadan kaldırarak, burayı Haldun Taner Müzesi olarak hayata geçirdi. Yıllardır arzu ettiğim bir şey gerçekleşti. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, Haldun Taner Müze Evi’nin Haldun Taner’in anısına olduğu kadar kültür hayatımıza da katkı sağlamasını dilerim” şeklinde konuştu.

GENÇ YAZARLAR ARŞİV/KİTAPLIĞI…

Haldun Taner’in anısını yaşatacak afişler ve fotoğrafların da yer aldığı tarihi binada, aynı zamanda edebiyat ve tiyatro sanatına dair etkinlikler gerçekleştirilecek. Haldun Taner Müze Evi’nde özellikle genç yazarlar için hikaye ve oyun yazarlığı kursları düzenlenecek. Edebiyat ve tiyatro ile ilgili sergiler düzenlenmesini, eksikliği duyulan yepyeni ve faydalı bir hizmet olarak genç yazarlarla tiyatro icra topluluklarını, yani tiyatro sanatının iki temel ayağını buluşturmayı hedefleyen Haldun Taner Müze Evi’nin bir başka projesi de “Genç Yazarlar Arşiv/Kitaplığı”. Müze Evi bünyesinde yeni ve yerli tiyatro oyunlarından oluşturulacak kitaplık kurulacak.

Haldun Taner Evi

Haldun Taner Müze Evi

 

Bunu paylaş:
  • 239
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir