Harun Kolçak'ı kaybettik!
 Kadir Toprakkaya

Harun Kolçak’ı kaybettik!

Harun Kolçak’ı kaybettik!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türk Pop Müziği’nin ünlü isimlerinden Harun Kolçak’ı kaybettik. Sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğlu Harun Kolçak’ın ölüm haberi sosyal medyadan duyuruldu.

62 yaşında hayatını kaybeden sanatçı, uzun süredir prostat kanseri tedavisi görüyordu. Bir dönem Sezen Aksu ile birlikte çalışan Kolçak, uzun yıllar Göztepe’de oturmuştu.

HARUN KOLÇAK HAKKINDA…

Sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğlu olan Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Sanatçı, Saint Benoit’te eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda bas gitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak ile konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır. Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristi gibi farklı kimliklerle tanınan Harun Kolçak, ilk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray ile başlamıştır. 1977’de Erkin Koray’ın çıkardığı “Tutkusu” albümünde bas gitar çalmıştır. Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiş; Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış, müzikal deneyimini artırmıştır. O dönem Harun Kolçak, Onno Tunç’tan orkestrasına katılması için teklif almıştır.

Harun Kolçak

Yedi yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası’nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Harun Kolçak; Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması ve Antalya Akdeniz Müzik Yarışması adlı şarkı yarışmalarında ödüller almıştır. 1991’de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Beni Affet” albümü ile büyük çıkış yakalayan, albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendisine ait olan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir. 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı Müzikos Festivalis 96’da “En İyi İkinci Şarkıcı” seçilmiştir.

Kolçak, 2012’de “Yeniden Doğuyorum” adlı solo albümünü çıkarmıştır. Ekim 2013 itibariyle “Harun Kolçak & Rock Off” isimli grup kurmuştur. Can Güney, Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer’in olduğu grubun ilk performansı, Okan Bayülgen’in “Makina Kafa” adlı programında gerçekleşmiştir. Harun Kolçak, 2014 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiştir. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklayan Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söylemiştir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir