İETT’den kadınlara özel uygulama
 Kadir Toprakkaya

İETT’den kadınlara özel uygulama

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT’de kadın yolcuların güzergah üzerinde durak dışında istediği noktada inme uygulamasının başlaması talimatını verdi.

Büyükşehir Meclisi’nde 2017 İBB Bütçesi’ni sunan Başkan Topbaş; “Kadınların saat 22.00’den sonra İETT otobüslerinde istedikleri noktada inebilmeleri konusunu desteklediğimi ifade etmek istiyorum. İETT Genel Kurulu’nda uygun görüldüğü taktirde, buna katıldığımı söylemek isterim” ifadelerini kullanmıştı. Topbaş, geçtiğimiz gün de İETT’de kadın yolcuların güzergah üzerinde durak dışında istediği noktada inme uygulamasının başlaması talimatını verdi.

İETT

SOKAKTA ŞİDDETE MARUZ KALMAYI ENGELLEYİCİ BİR ADIM…

İBB Meclisi’nin CHP’li üyesi Esin Hacıalioğlu, İETT otobüslerini kullanan kadın yolcuların belirli bir saat diliminden sonra istedikleri noktada iniş yapabilmelerini, varacakları noktaya daha yakın mesafede inmelerini, bunun da kadının sokakta şiddete maruz kalma olasılığını düşüreceğini düşünmekte olduklarını belirterek, konuyla ilgili önergeyi İBB Meclisi’ne sunmuştu. Hacıalioğlu, önergesinde şu ifadelere yer vermişti:

“Devletten koruma talep eden kadınların kaldığı sığınma evleri açılış törenlerinde teşhir edilirken, koruma talebiyle polise ve savcılığı başvuran kadınların yüze 73’ü, sığınma evlerinde olan kadınların ise yüzde 27’si cinayete kurban gitti. Bu doğrultuda biz İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi için küçük, ancak İstanbul sokaklarında kol gezen kadına yönelik ruhsal, bedensel, cinsel şiddete karşı ve kadının yeniden sosyal yaşama adapte olması açısından önemli ve büyük bir adım atabileceğine inanmaktayız. Bu bağlamda İETT otobüslerini kullanan kadın yolcuların belirli bir saat diliminden sonra istedikleri noktada iniş yapabilmeleri, varacakları noktaya daha yakın mesafede inmelerinin, kadını sokakta şiddete maruz kalma olasılığını düşüreceğini düşünmekteyiz. Bu düşünce ile saat 22.00 itibariyle İETT otobüslerini kullanan kadın yolcuların talebi halinde, durak zorunluluğu gözetmeksizin istenilen noktada İETT otobüs şoförlerince yolcu indirme işlemi yapılmasını ve bu önergenin başkanlık makamına kabulünü arz ederiz.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir