İstanbul’da kira artışı en çok Kadıköy ve Pendik’te…
 Kadir Toprakkaya

İstanbul’da kira artışı en çok Kadıköy ve Pendik’te…

İstanbul’da kira artışı en çok Kadıköy ve Pendik’te…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

AA muhabirinin e-ticaret platformlarından sahibinden.com verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ve Avrupa’nın son yıllarda en hızlı gelişen megakenti İstanbul oldu.

Son yıllarda hızlanan metro çalışmaları, yeni konut projeleri, yeni yapılan tüneller, Marmaray, 3. Köprü, 3. Havalimanı, birbiri ardına açılan üniversiteler ve kentsel dönüşüm projeleri, İstanbul’un emlak değer haritasını belirleyen faktörler arasında yer alıyor.

KİRA ORANLARI EN ÇOK ANADOLU YAKASI’NDA ARTTI…

İstanbul’da kira oranları ise en çok Anadolu Yakası’ndaki semtlerde arttı. Kiralık daire fiyatlarındaki en büyük yükseliş, Kadıköy ve Pendik ilçelerinde yaşandı. Her iki ilçede de son bir yılda kira oranlarındaki artış yüzde 20 olarak kaydedildi. Kadıköy ve Pendik’te ev sahibi olan kişilerin, kira gelirlerinde bir yıl içinde yüzde 20′ye varan oranlarda artış oldu.

ASYA VE AVRUPA’NIN ULAŞIM MERKEZİ KADIKÖY…

Kadıköy, Marmaray ve metrobüs hattına entegre olacak olan metro hattının da etkisiyle hem Asya, hem de Avrupa yakasının ulaşım merkezi haline geldi. Ayrıca üniversitelere yakın olması da, Kadıköy’ü ev kiralamak isteyen öğrenciler için tercihlerin ilk sıralarına yerleştirdi.

DİĞER BİR GÖZDE İLÇE PENDİK…

Pendik ise Kadıköy-Kartal Metrosu’na olan yakınlığı, sıfır konut projeleri ve havaalanına yakınlığıyla kiracıların gözdesi oldu. Anadolu Yakası’nın bu iki ilçesini, sırasıyla yüzde 15 ile Bahçelievler, yüzde 13 ile Ataşehir, yüzde 8 ile Küçükçekmece ve Ümraniye, yüzde 7 ile Maltepe ve Üsküdar, yüzde 5 ile Şişli ve yüzde 4 ile Esenyurt takip ediyor.

METRO, FİYATLARI ARTIRDI…

İstanbul’da satılık dairelerde son bir yıldaki en yüksek fiyat artışı, yüzde 36 ile Ümraniye’de gerçekleşti. Ümraniye ilçesinin değerlenmesinde metro hattının katkısı çok büyük oldu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir