Kadıköy’de “Haydi Doğamızı Savunmaya” mitingi...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de “Haydi Doğamızı Savunmaya” mitingi…

Kadıköy’de “Haydi Doğamızı Savunmaya” mitingi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kuzey Ormanları Savunması’nın da aralarında bulunduğu birçok platform temsilcisi, 22 Aralık’ta Kadıköy’de “Artık Yeter! Katliama Karşı Haydi Doğamızı Savunmaya” mitingi yapacaklarını açıkladı.

Kuzey Ormanları Savunması, Kent Hareketleri ve Forumlar Arası Kentsel Dönüşümler Mücadele Çalışma Grubu, 22 Aralık’ta Kadıköy’de düzenlenecek olan “Artık Yeter! Katliama Karşı Haydi Doğamızı Savunmaya” mitingi öncesinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Beyoğlu’nda bulunan Pangea Kültür Merkezi’nde yapılan basın açıklamasına, Kuzey Ormanları Savunması temsilcisi Çiğdem Çidamlı, Deniz Özgür ile Emekçi Hareket Partisi temsilcisi Osman Erdem ve Pangea Ekoloji temsilcisi Erhan Kahraman katıldı.

“BİZ İSTANBUL HALKIYIZ, ŞEHRİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ…”

Ortak basın açıklamasını okuyan Kuzey Ormanları Savunması temsilcisi Deniz Özgür; “Biz İstanbul halkıyız, şehrimize sahip çıkıyoruz. Birleşmek, örgütlenmek ve ‘İstanbul bizimdir’ demek için 22 Aralık’ta Kadıköy’de buluşuyoruz” dedi ve açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Para ve iktidar hırsıyla yanıp tutuşanlar, siyasi iktidarlarıyla, yerel yönetimleriyle İstanbul’u; mahalleleri, meydanları, ormanları, tarihi ve kültürüyle alınıp satılan bir mal gibi pazara sürdüler. Hukuksuz yasaları, olağanüstü yetkili bakanlıkları, kolluk kuvvetleri, dozerleri ve işbirlikçi yerel yönetimleriyle İstanbul şehrini kuşatıp, can pazarına çevirdiler. Mahallelerimizi emlak şirketlerine ve TOKİ’cilere; ormanlarımızı çılgın projelere ve lüks konut sitelerine; meydanlarımızı ve ortak tarihsel değerlerimizi AVM’lere peşkeş çektiler.

Depremini bekleyen İstanbul şehrini, deprem güvenliğini hiçe sayarak büyük inşaat şirketlerinin şantiye sahasına dönüştürdüler. Ulaşımdan sağlığa bütün temel haklarımızı paralı hale getirdiler. İçinden deniz geçen İstanbul şehrinde özel araç sahipliğini teşvik edip, İstanbul’u trafik cehennemine dönüştürdüler. Taşeronların güvencesiz çalışma koşullarında her gün yeni bir canımızı iş cinayetlerine kurban ettiler. Tepeden inme kararlarla şirket gibi yönetilen yerel yönetimlerle yaşam alanlarımızı, emeğimizi, doğamızı yağmaladılar.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir