Kadıköy’de 29 Ekim coşkusu
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de 29 Ekim coşkusu

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy, bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tüm haftaya yayılan etkinliklerle kutluyor. Hafta boyu fotoğraf sergileri, söyleşiler, konserler ile sürecek olan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının en görkemlisi ise, her zamanki gibi 29 Ekim’de Bağdat Caddesi’nde yapılacak yürüyüş olacak.

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümlerini her yıl büyük bir coşkuyla ve farklı etkinliklerle kutlayan Kadıköy Belediyesi, bu yıl da zengin bir program hazırladı. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilçede bir hafta boyunca söyleşiler, sergiler, şiir dinletileri, konserler ve kutlama programları olmak üzere 23 farklı etkinlik düzenleniyor. Kadıköy Belediyesi Cumhuriyet Bandosu da hafta boyunca ilçenin farklı noktalarında konserler veriyor. Kadıköy Altıyol, Suadiye Işıklar ve İskele Sokak’ta Cumhuriyet şarkılarını çalan bando, 12 gün boyunca farklı noktalarda performans sergilemeye devam edecek.

kadikoyde-29-ekim-cumhuriyet-bayrami-coskusu-4

GENÇLERLE MEŞALE YAKMA TÖRENİ…

Kadıköy’de Cumhuriyet Haftası kutlamaları, İskele Meydanı’nda düzenlenen geleneksel Meşale Yakma Töreni ile başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kadıköy Belediyesi tarafından Bahariye ve Bağdat Caddelerinde bayrak dağıtımı yapıldı.

BOĞAZİÇİ CAZ’DAN CUMHURİYET ŞARKILARI…

26 Ekim Çarşamba günü Boğaziçi Caz Korosu, Kadıköy Belediye Binası Bahçesi’nde şarkılarını Cumhuriyet için söyleyecek.

kadikoyde-29-ekim-cumhuriyet-bayrami-coskusu-2

FOTOĞRAFLARLA ATATÜRK…

Moda Deniz Kulübü tarafından düzenlenen “Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak” başlıklı fotoğraf sergisi, Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek. Dört gün boyunca sürecek sergi, 13.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

ATATÜRK VE CUMHURİYET…

Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç, Erenköy Gönüllüleri davetiyle 28 Ekim Cuma günü saat 14.00’de Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda “Atatürk ve Cumhuriyet” başlıklı bir panel verecek.

29 Ekim

KARİKATÜR SERGİSİ…

Kadıköy Belediyesi’nin kültür sanat alanında özgün projelerinden biri olan Karikatür Evi, Cumhuriyet Bayramı programı için “Cumhuriyet Karikatürleri” sergisini düzenliyor. Sergi, 28 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında açık olacak.

BÜYÜK NUTUK…

Araştırmacı-yazar Alev Çoşkun ve Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz’un konuşmacı olacağı “Büyük Nutuk” başlıklı panel, Barış Manço Kültür Merkezi’nde 29 Ekim Cumartesi saat 16.00’da gerçekleşecek. Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından düzenlenen panelde, Atatürk’ün hayatı konuşulacak.

29 Ekim

CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının doruk noktasını ise, her yıl olduğu gibi bu yıl da Bağdat Caddesi’ndeki “Cumhuriyet Yürüyüşü” oluşturuyor. Yüzbinler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle 29 Ekim Cumartesi akşamı Bağdat Caddesi’nde buluşacak. Bu yıl 23. kez düzenlenecek olan geleneksel Cumhuriyet Yürüyüşü, her zaman olduğu gibi Suadiye Işıklar’da saat 19.00’da başlayacak.

CUMHURİYETİN MÜZİĞİ…

Cumhuriyet dönemi kültür politikaları içerisinde besteciliğin ve müzikteki değişimlerin konuşulacağı “Cumhuriyetin Müziği” panelini, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı düzenliyor. 30 Ekim Pazar günü saat 19.00’da başlayacak panel, Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

BEHRAMOĞLU ANLATACAK…

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının son etkinliği, 2 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de şair ve yazar Ataol Behramoğlu’nun Cumhuriyeti ve Atatürk’ü anlatışı olacak. Acıbadem Gönüllüleri’nin düzenlediği etkinlik, Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde gerçekleşecek.

29 Ekim

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir