Kadıköy, dev Enerji Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy, dev Enerji Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı…

Kadıköy, dev Enerji Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy, dünya enerji odaklarının yakından takip ettiği Covenant of Mayors (Belediye Başkanları Sözleşmesi) toplantısına ev sahipliği yaptı.

AB üyesi belediye başkanlarından oluşan ve “Sürdürülebilir Enerji Verimliliği” temasının masaya yatırıldığı toplantıda, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk önemli mesajlar verdi.

2020 yılına kadar kendi bölgesinde atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltma koşuluyla sözleşmeye İstanbul’dan üye tek belediye olan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, dünyanın birçok yerinden gelen yerel yöneticilerle enerji verimliliğine yönelik istişarelerde bulundu.

“ÇÖZÜMLERİ BİRLİKTE BULMAK ZORUNDAYIZ…”

Enerji kullanımı sorununun ortak bir sorun olduğunu belirten Başkan Öztürk; “Bizim atmamız gereken adımlar var. Eğer bunları yapabilirsek, enerji bağımlılığımızı mümkün olduğunca azaltmamız ya da ortadan kaldırmamız mümkün. Bu konuda ne kadar hevesliyseniz ve adımlar atıyorsanız, o kadar ulusal bazda çözümler aramak zorundasınız. Sorunlarımız ortak, ancak çözümleri birlikte bulmalıyız” şeklinde konuştu.

“ATIK AYRIŞTIRMAYI İLK YAPAN BELEDİYEYİZ…”

Kadıköy’de enerji verimliliğinde atılan adımların İstanbul için yetersiz kalacağını dile getiren Başkan Öztürk; “Atık ayrıştırmayı ilk yapan belediye biziz… O anlamda Kadıköy Belediyesi’nin bu alanda birinci olması çok doğal… Ama bunun arkası gelecek. Bu sorunu tek bir ilçede çözmek, İstanbul’da çözmek anlamına gelmez. Büyükşehir dahil hepimiz buna mutlak şekilde üye olmalıyız” dedi.

“KADIKÖY’DE GAZ SALINIMINI YÜZDE 20 ORANINDA AZALTACAĞIZ…”

Selami Öztürk, anlaşma gereği 2020 yoluna kadar gaz salınımını yüzde 20 oranında azaltacaklarını ifade ederek, sözlerine şunları ekledi: “Çevreye çok duyarlı bir yönetim tarzı sergiliyoruz. Uzun zamandan beri proje uyguluyoruz. 2010 yılından beri bu konudaki çabalarımız çok yoğunlaştı. Hedefimiz, 2020 yılına kadar Kadıköy’deki gaz salınımını yüzde 20 oranında azaltmak…”

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir