Kadıköy kaybetti, Tunceli kazandı!
 Haber Merkezi

Kadıköy kaybetti, Tunceli kazandı!

Kadıköy kaybetti, Tunceli kazandı!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’nin ödüllü Kaymakamı Tuncay Sonel altı ay önce Kadıköy’e atanmış, ilçede bugüne kadar hiçbir yöneticinin göstermediği yaklaşımlarıyla kısa sürede büyük sevgi kazanmıştı. Daha önceki görev yerlerinde olduğu gibi şehit ve gazi aileleri, yetim ve öksüzler, engelli vatandaşlar başta olmak üzere geniş kitlelere devlet elini uzatan, yoğun sosyal yönü ile dikkat çeken Kadıköy Kaymakamı Tuncay Sonel, Tunceli Valisi olarak terfi ettirildi. Onun kısa sürede arkasından ağlanılır derecede sevgi gösterisiyle karşı karşıya kalınmasının nedeni ise, haberimizin ayrıntılarında…

Kaymakam Sonel’i sıra dışı yapan en önemli özelliklerinden biri, görevi dışındaki zamanının önemli bölümünü vatandaşlara yönelik etkileşim, iletişim, yardımlaşma ve kaynaşma faaliyetlerine ayırması.

İKİ YIL DAHA GÖREVDE OLSA, GİRMEDİĞİ EV KALMAYACAKTI…

Tuncay Sonel’in günlük hayatta kendisi için olağan ve mutlaka yapması gerektiği görevleri olarak belirlediği, uyguladığı bazı yaklaşımları şöyleydi: Her gün bir şehit ya da gazi ailesini, yakınlarını ziyaret etmek. Her gün bir okulun sınıfında öğrencilerle diyalog ziyaretinde bulunmak. Türkiye’nin diğer kaymakamlarına da örnek olan, “Yetim ve Öksüz Çocuklara Mektup” projesi. Bu projede Kaymakam, çocuklara tek tek mektup gönderiyor, anneleri ya da babalarının hayatta olması halinde onlardan ne isteyeceklerini soruyor. Mektubuna gelen her yanıtta çocukların hayali, birkaç gün sonra evlerine gelen hediyeler ile gerçeğe dönüşüyor.

SADECE BEŞ AYDA, KADIKÖYLÜ 912 YETİM VE ÖKSÜZE TEK TEK ULAŞTI…

Bu hediyeler bazen evlerin dışına çıkıyor. Kadıköy’de 912 yetim ve öksüz çocuğu tespit eden Kaymakam Tuncay Sonel, aileleri tek tek ziyaret ederek çocuklarının hediyelerini teslim etti. Bilgisayar, bisiklet, Kapadokya’da balon turu, gerçek yavru köpek, arabalı yatak, kumandalı helikopter, oyuncak bebek, tablet, çello, gitar ve daha neler neler; hepsi tek tek özlemini çekenlere ulaştırıldı.

TOPLAMDA 2 BİN 549 EVLADI VAR…

Çocuk bu, hayal eder ve ister. Devletin sıcak yüzünü, hayırseverlerin de katkılarıyla Kadıköylü yetim ve öksüz çocukların evlerine tek tek gönderen Sonel, Kadıköy Life Dergisi’nin sorusuna; “Göreve başladığımız ilk gün, önceki görev yerlerimizde olduğu gibi şehit ailelerimiz, gazilerimiz, yetim öksüz çocuklarımız, engeli olan vatandaşlarımız önceliğimiz oldu. Onlara kısa sürede ulaştık. İlçemiz genelinde 912 yetim ve öksüz çocuğumuzu tespit ettik. Önceki görev yerlerimizde de bu uygulamayı yapıyorduk. Kadıköy’dekilere ve önceki görev yerlerimizdeki yetim öksüz çocuklarımıza iki de benim çocukları eklersek, toplamda 2 bin 549 evladımız var diyebiliriz. Devletimizin şefkatini ve sıcaklığını onlara göstermeye gayret ediyoruz” şeklinde yanıt verdi. Kaymakam Tuncay Sonel, Fikirtepe’de mektubuna yanıt veren 8 yaşındaki Hamza’ya hayalini kurduğu arabalı yatağını, tablet ve oyuncaklarını bizzat götürdü, büyük mutluluk duyan Hamza ile arabasında oyun arkadaşı oldu.

TEK UĞRAŞI VATANDAŞIN TEBESSÜMÜ OLDU…

Kamuoyuna yansıyan bu görüntüler, Kaymakam Sonel’in sadece altı ay içerisinde yaptıklarının çok az bir kısmı. Olağan görevi dışında kalan saatlerini tamamen kamuoyu etkileşimine ayırması yönüyle tüm görev yerlerinde “Süper Kaymakam” olarak adlandırılan Sonel, birçok başarı ödüllerine de layık görülmüş.

TÜM YÖNETİCİLERİN BU AZİMDE OLMASI GEREKİYOR…

Daha yaşanılabilir, güçlü ve mutlu bir Kadıköy için muhtarından belediye meclis üyesine, il meclis üyelerinden belediye başkanına, sivil toplum örgütü yöneticilerinden iş dünyasının önde gelen güçlü isimlerine kadar birçok etkili ismin, vatandaşla daha etkili ve doğru kaynaşma kaynaşma için Tunceli Valisi olarak görevine başlamaya hazırlanan Kadıköy Kaymakamı Tuncay Sonel’in yaşam tarzını örnek alabileceği, sosyal medya yorumlarında da vatandaşın dilinden düşmüyor.

Kadıköy Kaymakamı Tuncay Sonel’i bir baba gibi kucaklayan Fikirtepeli Hamza…

Arabalı yatak, tablet ve çeşitli oyuncaklar, Kadıköylü Hamza’nın hayallerini süslüyordu. Kaymakam Tuncay Sonel ona da mektup yazmıştı, Hamza yanıtını gönderdi ve hayaller gerçek oldu. Kadıköy’de 912 yetim ve öksüz çocuk, bu sevinci yaşadı. “Yetim ve Öksüzlere Mektup” projesi, Kaymakam Tuncay Sonel’in birçok icraatından sadece biri. Altı aylık görev süresine adeta onyılları sığdıran Sonel, artık Tuncay Valisi…

Yolda karşılaştığı vatandaşlarla sohbet edip hal hatırlarını sormak, Tuncay Sonel’in en büyük hobilerinden…

“Makamında oturamayan devlet adamı” olarak bilinen Sonel, gerekli zamanlar dışında Kaymakamlık binası dışında ihtiyaç sahibi ve yoksul aileler başta olmak üzere ev ev geziyordu…

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to Kadıköy kaybetti, Tunceli kazandı!

 1. Rıdvan YEŞİLOĞLU Haziran 22, 2017 at 12:33 am

  Adam gibi adam İNŞAALLAH bir haksızlığa uğrayıp harcanmaz sen çok özleyeceğiz sevgili kaymakamım ALLAH yardımcın OLSUN

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir