Kadıköy Plak Günleri'ne yoğun ilgi
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy Plak Günleri’ne yoğun ilgi

Kadıköy Plak Günleri’ne yoğun ilgi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl üçüncü kez düzenlediği, Türkiye’nin en büyük plak buluşması olan Kadıköy Plak Günleri’ne rekor düzeyde katılım oldu. Moda’da bulunan Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde 8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşen etkinliğe 27 bin kişi katıldı.

MÜZEYYEN SENAR ANILDI…

Kadıköy Plak Günleri’nde bu yıl 2015 yılında hayatını kaybeden Türk müziğinin dev ismi Müzeyyen Senar anıldı. Senar’ın 100. yaşının kutlandığı Kadıköy Plak Günleri’nde, unutulmaz sanatçının hafızalara kazınmış şarkılarının yer aldığı plakları döndü. “Benzemez Kimse Sana”, “Dalgalandım da Duruldum” gibi bir döneme damgasını vuran şarkıların Moda’da yankılandığı etkinlikte, sanatçının 1970 yılında fabrika çıkışından aldığı yerli otomobil Anadol ile üzerine kayıtlı araç ruhsatı da sergilendi.

POLONYALI KORNELİA, KADIN PLAKLARI KOLEKSİYONU İLE COŞTURDU…

Ziyaretçi akınına uğrayan Kadıköy Plak Günleri’nde pop, reggae, caz, indie, alternative, punk, rock ve elektronik gibi müzik türleri için oturumlar düzenlendi. 25 plak standının yer aldığı etkinlikte çok sayıda plak satıldı, kimi koleksiyonerler plaklarını değiş tokuş yaptı. Türk müziğinin kadın seslerinin plaklarını toplayan Polonyalı Kornelia Binicewicz de bir oturumda plak koleksiyonunu müzikseverlerle paylaştı. 1960’lar, 1970’ler ve 1980’lerden kadın sanatçıların plaklarını biriktiren ve müzik üzerine araştırmalar yapan Binicewicz, çaldığı ezgilerle dinleyicileri coşturdu. Türk müziğinin ezgileri ile coşan dinleyiciler, Binicewicz’e türküler ve halaylarla eşlik etti.

PLAKLARLA HAFIZALAR TAZELENDİ…

Hafızalarda yer alan müziklerin yanı sıra plak dünyasının önemli isimleri de etkinlikte yer aldı. Müzisyen, besteci ve aranjör Mustafa Özkent, Moğollar grubu müzisyeni Taner Öngür ve usta müzisyen Zafer Dilek plaklarını imzaladı. Ayrıca radyocu Gülşah Güray moderatörlüğünde Kanat Atkaya ve Çağlan Tekil, “Radyocular Plakları Anlatıyor” söyleşisi düzenlendi. Kadıköy Plak Günleri’nin sürpriz ismi ise, müzik araştırmaları yapan ve bu konudaki en önemli isimlerden biri olan Murat Meriç oldu. Müzik üzerine çok sayıda kitap kaleme alan Meriç, etkinlikte plaklardan yola çıkarak Türkiye tarihinden renkli anekdotlar anlattı.

Baba Zula konseri

BABA ZULA KONSERİYLE SON BULDU…

Etkinliğin iki günü de konserle sonlandı. Cumartesi akşamı Gözyaşı Çetesi, pazar akşamı ise Baba Zula konser verdi. Alanı dolduran binlerce kişiye konser veren Gözyaşı Çetesi ve Baba Zula, büyük beğeni topladı.

Kadıköy Plak Günleri

Moda’da bulunan Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde 8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşen Kadıköy Plak Günleri‘ne 27 bin kişi katıldı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir