Kadıköy'de 30 Ağustos coşkusu
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de 30 Ağustos coşkusu

Kadıköy’de 30 Ağustos coşkusu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılı, tüm yurtta olduğu gibi Kadıköy’de de coşkuyla kutlandı. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği ve Intercity İstanbul Park işbirliğiyle düzenlenen etkinlik kapsamında 100’e yakın klasik araç, Formula 1 pistinde üç turluk konvoyla renkli görüntüler oluşturdu. Formula 1 pistinde atılan turdan sonra klasik araçlar, sahilyolu güzergahında Bağdat Caddesi üzerinden geçerek, “Zafer” konvoyunu Kadıköy’de sonlandırdı. Bir diğer etkinlikte ise Türkiye Motosiklet Platformu üyesi kulüp ve derneklere bağlı yaklaşık bin civarında motosikletli, Suadiye’den Edirnekapı Şehitliği’ne sürüş gerçekleştirdi.

Etkinlik hakkında konuşan İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay, Cumhuriyet kazanımlarıyla elde edilmiş milli bayramların en coşkulu şekilde kutlanacağını ifade etti. Tüm ulusal bayramlarda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da dernek olarak kortej oluşturduklarını belirten Okay; “30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96. yılını kutlamak maksadıyla 100’e yakın klasik araçla İstanbul Park Formula 1 alanındayız. Bugün genelde alışık olduğumuz süratli yarış arabaları olmayacak pistte. Yarım asrı devirmiş çınarlarımız, 1940’lı yıllardan 1970’li yıllara kadar klasik araçlarla, bayraklarla 30 Ağustos için zafer turu atacağız. 30 Ağustos çok önemli bir bayram, Kurtuluş Savaşımızın taçlandırıldığı bir zafer. Bu anlamda 96. yıl kutlaması adına buradayız.” şeklinde konuştu.

BİN MOTOSİKLETLİDEN “ZAFER” SÜRÜŞÜ…

Günün bir diğer renkli etkinliğinde ise Türkiye Motosiklet Platformu üyesi kulüp ve derneklere bağlı yaklaşık bin civarında motosikletli, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Kadıköy Suadiye’den Edirnekapı Şehitliği’ne sürüş gerçekleştirdi. Bağdat Caddesi üzerinden D-100 Karayolu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Dolmabahçe Sarayı güzergahından Edirnekapı Şehitliği’ne ulaşan platform üyeleri; burada bazı şehit yakınları, gaziler ve aileleriyle bir araya geldi. Şehitlikte düzenlenen programda dev Türk bayrağı açan platform üyeleri saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı ve andımızı okudu.

ŞEHİT KABİRLERİ ZİYARET EDİLDİ, DUALAR OKUNDU…

Türkiye Motosiklet Platformu Başkanı Zafer Fatih Özsoy, burada yaptığı konuşmada platformun sivil toplum statüsünde olduğunu ve terör, kadına şiddet, çocuk istismarı, hayvanlara eziyet, doğanın tahrip edilmesi gibi konulara duyarlı olduğunu dile getirdi. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak için bir araya geldiklerini belirten Özsoy, bu yıl 18.’si gerçekleştirilen “Zafer” sürüşünü şov amaçlı yapmadıklarını, yollarda kendilerini alkışlayan çocuk ve gençlere rol model olmayı amaçladıklarını vurguladı. Bazı şehit yakınlarının da duygularını dile getirmesinin ardından, katılımcılar şehit kabirlerine ziyarette bulunup, dua etti.

30 Ağustos

30 Ağustos Zafer Bayramı‘nın 96. yılı, tüm yurtta olduğu gibi Kadıköy’de de coşkuyla kutlandı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir