Kadıköy'de Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları Sergisi
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları Sergisi

Kadıköy’de Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları Sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Anadolu uygarlıkları eserlerini günümüz sanat anlayışı ile yeniden canlandıran Erdinç Bakla’nın yeni heykel sergisi “Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları”, Caddebostan’daki Olcay Art’ta görücüye çıktı. Anadolu uygarlıklarının heykel sanatına bakış açıcısıyla bir kez daha tanışmak isteyen sanatseverleri bekleyen ve açılışı hayli ilgi gören sergi, 13 Mayıs 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Prof. Kaya Özsezgin tarafından Türk heykel sanatının önemli ismi Prof. Erdinç Bakla’nın sanatı üzerine bir kitap da hazırlanırken, sanatçı 1996 yılından bu yana Anadolu kültürüne dair çalışmalar gerçekleştiriyor. Erdinç Bakla, 1996 yılında başladığı “Hitit Rüzgarı”, “Troia Rüzgarı”, “Çatalhöyük Rüzgarı” adlı sergiler dizisine daha sonra “Göbeklitepe Rüzgarı” sergisini ekledi.

Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları

ERDİNÇ BAKLA HAKKINDA…

Sanatçı, 1939 yılında Erzurum’da doğdu. Mersin Lisesi’nde okurken sanata olan kabiliyeti resim öğretmeni Hüseyin Sevim tarafından fark edildi. Çanakkale Lisesi’nde okurken de resim öğretmeni Şadiye Erdölen, sanata karşı şekillenmeye başlayan heyecanlarında onu yüreklendirdi. 1958’de girdiği İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü’nde Hakkı İzet ve Jan Grove’nin öğrencisi oldu. İki sene Almanya’da Selb şehrindeki Krautheim Porzellan Fabrik’te porselen üretimi ve tasarımı konusunda çalışmalar yaptı. Çanakkale geleneksel seramik atölyelerinden Sakızlı Zafer’e ait atölyede çalıştı.

Erdinç Bakla

PARLAK BİR AKADEMİK KARİYERE SAHİP…

1962’de İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun oldu. Mezun olduğu okulun öğretim kadrosuna kabul edilerek Hakkı İzet ve Jan Grove, Ralph Bush ve Anthon Lehmden’in asistanlığını yaptı. 1970’de “Tophane Lüleciliği” adlı tezi kabul olunarak öğretim üyesi oldu. 1971-76 ve 1982-84 yılları arasında Seramik Bölümü Başkanı olarak görevi yaptı. 1985’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Doçent, 1986’de Profesör oldu. 1988-93 yılları arasında Seramik Bölümü Başkanlığı yaptı.

Erol Ünal, Prof. Erdinç Bakla, Prof. Mustafa Pilavneli…

Erdinç Bakla, 1996 yılında başladığı “Hitit Rüzgarı”, “Troia Rüzgarı”, “Çatalhöyük Rüzgarı” adlı sergiler dizisine daha sonra “Göbeklitepe Rüzgarı” sergisini ekledi…

Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları Sergisi

Erdinç Bakla’nın yeni heykel sergisi “Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları”, Caddebostan’daki Olcay Art’ta görücüye çıktı. Sergi açılışına ilgi hayli fazlaydı…

Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları Sergisi

Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları Sergisi

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir