Kadıköy'de Japon Kültür Festivali
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de Japon Kültür Festivali

Kadıköy’de Japon Kültür Festivali
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İsminizi Japonca yazmak, kimono giymek ya da geleneksel çay seremonisi izlemek istiyorsanız, Caddebostan’da bir hafta sürecek Japon Kültür Festivali’ne gidebilirsiniz. Caddebostan Kültür Merkezi, 25 Şubat-3 Mart 2017 tarihleri arasında Japon Kültür Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

Asya kıtasının iki ucunda bulunan Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk, sanat ve kültür köprüsünü bu festival ile sağlamlaştırmak için yapılacak festivale, Kadıköy Belediyesi ev sahipliği yapıyor. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu himayesinde gerçekleştirilecek festivalde, Japon gelenekleri ve kültürü çeşitli yönleriyle tanıtılacak.

Japon Kültür Festivali

FESTİVALİN TEMASI “ÇOCUK VE HAYAL” OLARAK BELİRLENDİ…

Festivalin zamanlaması, Japonya’da her yıl geleneksel olarak Şubat sonundan Mart başına kadar kutlanan Hinamatsuri’ye (oyuncak bebek bayramı) uygun olarak seçildi. Bu bayramda özellikle kız çocuğu olan evlerde bahtının açık, kısmetinin bol olması için el yapımı oyuncak bebekler sergileniyor. Festival kapsamında bu gelenek Kadıköy’e taşınarak, Japon bebekleri merdivenli kırmızı bir kaide üzerinde sergilenecek. Festivalin teması da “Çocuk ve Hayal” olarak belirlendi. Etkinlikler, çocuklara ve çocuk olmayı unutmamış yetişkinlere yönelik olarak planlandı.

Japon Kültür Festivali

İKİ KÜLTÜR ARASINDA KARŞILIKLI ETKİLEŞİM HEDEFLENİYOR…

Bir hafta sürecek olan festival sadece Japon kültürünü Türkiye’de tanıtmayı amaçlamıyor, aynı zamanda iki kültür arasında karşılıklı etkileşimi de hedefliyor. Japon ve Türk sanatçıları bir araya getiren “Nittoten 6” resim sergilerinin bu yılki özel konuğu, Japonya’nın en ünlü çocuk kitabı yazar ve çizerlerinden olan Kobayashi Yutaka olacak.

BİRBİRİNDEN FARKLI ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK…

Festivalde ikebana (çiçek düzenleme sanatı), bonsai atölyeleri düzenlenecek, katılımcılara kimono giydirilecek ve fotoğraf çekimi yapılacak, sumie (mürekkep sanatı), shodo (Japon kaligrafisi), origami (kağıt katlama) dersleri verilecek, Japon çocuk oyunları atölyeleri gerçekleştirilecek, Japon dansı ve kılıç sanatı (İaido) gösterileri yapılacak, geleneksel Japon çay töreni canlandırılacak, Japon oyunu Go turnuvası organize edilecek, Japon filmleri gösterilecek.

Japon Kültür Festivali

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, 25 Şubat-3 Mart 2017 tarihleri arasında Japon Kültür Festivali’ne ev sahipliği yapacak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir