Kadıköy'de örnek hizmet; Sosyal Yaşam Evi
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de örnek hizmet; Sosyal Yaşam Evi

Kadıköy’de örnek hizmet; Sosyal Yaşam Evi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

65 yaş üstündeki yurttaşlara hizmet veren Sosyal Yaşam Evi, Kadıköy’ün kıdemlilerine sosyalleşme ortamları oluşturmak, hoşça vakit geçirmelerini ve üretkenliklerinin devamını sağlamak amacıyla faaliyetlerine devam ediyor. Nüfusunun yüzde 17’si 65 yaşın üzeri yurttaşlardan oluşan Kadıköy Belediyesi, onların yaşam kalitesini arttırmak amacıyla çeşitli projeleri hayata geçiriyor.

Eylül ayında açılması planlanan Alzheimer Gündüz Bakım ve Sosyal Yaşam Evi’ni, hem Alzheimer hastaları hem de 65 yaş üstü yurttaşlar için planlayan Kadıköy Belediyesi; evlere temizlik, kitap ve kuaförlük hizmetiyle Kadıköy’ün kıdemli sakinlerine yönelik projeleri hayata geçiriyor. Bu hizmetlerden biri de 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren Sosyal Yaşam Evi. Sahrayıcedit Mahallesi’nde bulunan Sosyal Yaşam Evi, 65 yaş üstündeki Kadıköylülerin yaşıtlarıyla bir araya gelerek yeni sosyalleşme ortamları oluşturmalarını sağlıyor. Üyelik sistemi ile çalışan merkezde tüm hizmetler ücretsiz.

Kadıköy Belediyesi

BİRÇOK ALANDA KİŞİSEL GELİŞİM KURSLARI DÜZENLENİYOR…

Açılışından bugüne kıdemli yurttaşların mekanı olan merkez, her geçen yıl programını geliştiriyor. Bu dönem üyelere yönelik Türk Sanat Müziği’nden bilgisayar, takı tasarımı ve seramiğe; resimden İngilizce’ye, danstan pilatese pek çok alanda kişisel gelişim kursları düzenleniyor. Zaman zaman üyeler için yemek, tiyatro, konser, kültürel seyahat, piknik gibi etkinliklerin yapıldığı merkezde üyeler satranç oynuyor, kitap okuyor ya da bilgisayarda sosyal medya hesaplarına giriyor. Aynı zamanda bir hobi bahçesinin de bulunduğu Sosyal Yaşam Evi’nde üyeler, kendi ürünlerini yetiştiriyor.

BUGÜN GÜNLERDEN DANS…

Kişisel gelişim kurslarının en fazla ilgi görenlerinden biri de dans. Pazartesi ve perşembe günleri Sosyal Yaşam Evi’nde dans günü. Salsa’dan Çaça’ya Latin dansları öğrenen kıdemli Kadıköylüler, pazartesi ve perşembe günlerini iple çektiklerini söylüyor. Üyelerden Nursel Gazioğlu, dansı çok sevdiğini ve kendini çok mutlu hissettiğini, Kadıköy Belediyesi’ne çok teşekkür ettiğini belirterek; “Bugünü iple çekiyorum. Tüm sıkıntıları unutuyorum” dedi. Emekli öğretmen Ürsel Konuralp ise; “77 yaşındayım. Dans kursunun ardından öğleden sonra İngilizce kursuna katılıyorum eşimle birlikte. Yurt dışında çocuklarım ve torunlarım var. Onlarla iletişim kurabilmek için yabancı dil öğreniyorum. Dinç kalmaya gayret ediyorum. Pazartesi günlerini bir öğrenci gibi heyecanla bekliyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Yaşam Evi

SAĞLIK HİZMETİ DE VAR…

Sosyal Yaşam Evi’nde belirli günlerde Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde görevli sağlık personelleri tarafından tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, kolestrol ölçümü gibi temel sağlık hizmetleri veriliyor. Sağlıklı Yaşlanma, Diyabet, Tansiyon, Kalp ve Damar Sağlığı, Kadın Sağlığı, Ağız ve Diş Sağlığı gibi konularda sağlık seminerleri düzenleniyor. Kadıköy’de ikamet eden 65 yaş ve üzeri vatandaşlar,  nüfus cüzdanları ile Kadıköy Belediyesi Sosyal Yaşam Evi’ne geldiklerinde üyelikleri ücretsiz yapılıyor. Üyeler kendi imkânlarıyla Sosyal Yaşam Evi’ne gelirlerken, evden çıkamayan veya gelmekte zorlanan üyeler araçla evlerinden alınarak merkeze gelmeleri sağlanıyor.

YAŞLILAR HAFTASI’NDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİLER…

Kadıköy’ün kıdemlileri, Yaşlılar Haftası’nda Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerde hem gezdi ve eğlendi, hem de nasıl bir Kadıköy istediklerini konuştular. 20 Mart Pazartesi günü 13.00-16.00 saatleri arasında düzenlenen 65+ Kadıköy Forum’da 65 yaş ve üzeri bireylerin öneri ve görüşleri alındı.  21 Mart Salı Koşuyolu Mahalle Evi’nde düzenlenen “Birlikte Yaş Alıyoruz” etkinliklerinde ise, Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü hekim ve sağlık görevlileri tarafından katılımcıların şeker, kolesterol ve vücut yağ analizi ölçümleri yapıldı.

BİRBİRİNDEN GÜZEL ETKİNLİKLERE İMZA ATTILAR…

21 Mart Salı günü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geriatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Deniz Erdinçler tarafından katılımcılara “İleri Yaşta Beslenme” konulu sağlık semineri verildi. Seminerin ardından Kadıköy Belediyesi Sosyal Yaşam Evi üyelerinden oluşan Türk Sanat Müziği topluluğu, muhteşem bir konser verdi. Kadıköy Belediyesi Mevhibe İnönü Çocuk Yuvası’nın çocuklarıyla birlikte “El Baskısı ve Boyama Atölyesi” yapıldı. Ardından Kadıköy Belediyesi Sosyal Yaşam Evi’nde yaklaşık bir yıldır eğitim alan dans grubu üyeleri, küçük bir dans gösterisi yaptı. Etkinlikler kapsamında spor da unutulmadı. 22 Mart Çarşamba günü Kalamış’ta bir araya gelen Kadıköy’ün kıdemlileri hem yürüyüş yaptı; hem de mini golf, bocce, pilates, yoga ve dart oynadılar.

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

3 Responses to Kadıköy’de örnek hizmet; Sosyal Yaşam Evi

 1. Fatma tanju baraka Mart 24, 2017 at 1:20 am

  Bende katilmak isterim 65 yas ustu veSuadiyedeyim. Tam adres lutfen.

  Cevapla
 2. Fatma tanju baraka Mart 24, 2017 at 1:23 am

  Cok begendim

  Cevapla
 3. Cenay Toprakkaya Mart 24, 2017 at 1:25 am

  Adres: Sahrayı Cedit Mahallesi, Derya Sk. No:1 D:7, 34734 Kadıköy/İstanbul
  Telefon: (0216) 363 43 81

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir