Kadıköy'e çifte havaray piyangosu!
 Haber Merkezi

Kadıköy’e çifte havaray piyangosu!

Kadıköy’e çifte havaray piyangosu!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ü tam anlamıyla bölgenin terminali haline getirecek iki büyük proje için düğmeye basıldı. İstanbul’da raylı sistemleri yaygınlaştırmak isteyen İBB, güzergahını belirlediği Kadıköy-Üsküdar Havaray Projesi’ni hayata geçirmeye hazırlanıyor. Hasanpaşa’dan yolculuğa başlayacak havaray, Ziverbey ve Göztepe’yi geçerek Libadiye’ye ulaşacak. Diğer yandan, güzergahı henüz belirlenmeyen Kadıköy-Maltepe-Kartal Havarayı için de çalışmalar başladı. Trafik çilesinin azalması ve bölgede gayrimenkul değerlerinin çok ciddi oranda yükselmesi öngörülürken, Kadıköy yine Anadolu Yakası’nda bir ilkin gerçekleştirileceği merkez ilçe olacak.

Metro, metrobüs, banliyö hattı, Marmaray, tramvay derken toplu taşımada havaray, Anadolu Yakası’nın yükünü taşımaya hazırlanıyor. Aynı zamanda İstanbul’da kentsel dönüşümün sembolü, önümüzdeki yıllarda prestijin merkezi olacak Fikirtepe’den de önemli bir toplu taşıma yükünü ortadan kaldıracak Hasanpaşa-Libadiye Havarayı’nın güzergahları kesinleşti. Hasanpaşa’dan yolculuğuna başlayacak olan havaray sırasıyla Ziverbey, Göztepe SGK Hastanesi, Göztepe SGK Poliklinikler, Göztepe Kavşağı, Soyak, Fetih Mahallesi ve DSİ duraklarından geçerek Libadiye’ye ulaşacak. Günümüzde aşırı trafik yoğunluğu nedeniyle Kadıköy ve yanıbaşındaki Libadiye arasındaki ulaşım süresi 1 saatin de üzerine çıkabiliyor. Havaray ile bu süre 12,5 dakikaya düşecek. Hattın uzunluğu ise 7,4 kilometre olarak belirlendi.

2019 YILI SONRASI HİZMETE GİRECEK…

Kadıköy-Üsküdar Havaray Projesi ile birlikte son yıllarda marka değeri artan bölgenin değerinin daha da yukarı tırmanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kadıköy-Kartal Metrosu ile entegre olması beklenen projenin, 2019 yılı sonrası hayata geçirileceği belirtiliyor.

GÖZLER, DİĞER HATTIN GÜZERGAHINDA…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarda  Kadıköy-Maltepe-Kartal hattının güzergahı henüz bilinmese de, özellikle iş ve okul amaçlı oldukça yoğun kullanılan hatta havarayın önemli bir rahatlık ve konfor sağlaması bekleniyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir