Kadıköy'ü ve esnafı rezil eden yüzdeciler!
 Haber Merkezi

Kadıköy’ü ve esnafı rezil eden yüzdeciler!

Kadıköy’ü ve esnafı rezil eden yüzdeciler!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Rıhtım’da kendi halinizde yürüyorsunuz ve aniden kulağınıza bağıra bağıra eğilen bir ses sizi çarşıya çekmeye, alışverişe zorluyor. Bir de elinizde bilgisayar, laptop gibi elektronik eşya ile bir esnafa gitmeye çalışıyorsanız, o an yandınız! Biraz zayıf ve kararsız kaldığınız hissedildiğinde ise, saniyeler içerisinde kendinizi yüzdecilerin anlaşmalı olduğu esnaflarda buluyorsunuz. Bir bölgeye adını veren Yazıcıoğlu İş Hanı önünde yaşanan bu manzaralar, vatandaşları ve aynı zamanda çarşının köklü esnaflarını büyük ölçüde rahatsız ediyor.

Çarşıda huzursuzluk çok ciddi boyutlara ulaştığı için yaşanan sorunları aktarmak üzere bir araya geldiğimiz yılların esnafları, isimlerinin gizlenmesi şartıyla Kadıköy Life Dergisi’ne konuşabildi. 1970’li yıllarda bölgenin tek iş hanı olarak birçok elektronik eşyanın satıldığı Yazıcıoğlu, özellikle 1990’lardan itibaren henüz bilgisayar mağazalarının açılmadığı dönemde, bilgisayarlara yönelik satış ve tamirlerin yapılabildiği işletmelere sahip olmaya başladı. Günümüzde sadece Yazıcıoğlu İş Hanı’nda yaklaşık 100 işletme bulunuyor.

Yazıcıoğlu

İŞPORTACI VE YÜZDECİLER, YAZICIOĞLU’NUN İMAJINI BİTİRDİ…

Adını gizli tutan Yazıcıoğlu esnafı, soruna yönelik şunları ifade ediyor: “Kapı önünde birkaç kişi, yoldan geçenlere sürekli pazarlama yapıyor. Bunların bize faydası değil, aksine çok ciddi zararları oluyor. Yüzdeci olarak çalışıyorlar. Anlaşmalı oldukları birkaç çarşı esnafı ya da çarşı dışındaki tamircilere müşteri götürüp, o işten yüzdelik prim alıyorlar. Kaç defa şahit oldum, tamirat için bana gelmesine rağmen asansöre gidene kadar dil döküp ikna ettikleri müşterilerimizin canı yanmış. Yapılacak iş örneğin 100 TL değerinde ise, burada yüzdecinin de kar payı konulup, bu sefer 150 TL’ye çıkarılıyor. Müşteri bunu o an anlamıyor, anladığında ise iş işten geçiyor.

ARGO, PİŞKİNLİK, HATTA TACİZE VARAN İTHAMLAR…

Yazıcıoğlu İş Hanı önünde çok kavgalar gördük. Israrla elindeki bilgisayara değer biçmeye çalışan, tamiratını üstlenmeyi isteyen yüzdecilerin bazıları istediğini alamayınca, duruma tepki gösteren müşterilerle sözlü tartışmalara girebiliyor. Zorla sanki! Öyle bir tonlama ve vurgulamalar yapıyorlar ki, biraz zayıf ve sesini çıkaramayan müşteriler olursa korkup kabul ediyor. Bazen kaldırımdaki kişinin peşine takılıp, metrelerce pazarlama yapıyorlar. Kişiden umutlarını keserlerse, yeni kişiyi gözlerine kestiriyorlar. Çoğu kişi hal, tavır ve hareketlerinden ürkerek tepki gösteremiyor.

KORSAN CD PAZARINI KAYBEDİYORLAR…

Bilgisayarların yaygınlaşması ile birlikte korsan CD üretimi, adeta Yazıcıoğlu ile etiket olmaya başlamıştı. Duvarların arkasında özel bölmelerde bulunan CD’ler korsan olarak satılıyor, hem devletten vergi kaçırılıyor, hem de haksız rekabet yapılıyordu. Çeşitli baskınlar yapılıyor ama bunlar kaçakçılığı yok edemiyordu. Müstehcen CD’ler de bu bölmelerden çıkıyor, Yazıcıoğlu’nun imajı yerle bir ediliyordu. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte CCD satışları düşünce, ellerini eteklerini bu sektörden çekmeye başladılar. Şimdilerde tamir ve satışların yüzdecileri, Yazıcıoğlu’na zor günler yaşatıyor.”

EMİNÖNÜ’NDEN KOVULANLAR KADIKÖY’Ü BALTALADI…

İsmini vermek istemeyen diğer bir esnaf da şunları dile getirdi: “Yaklaşık 20 sene öncesine kadar Avrupa Yakası’nda ve özellikle Eminönü ile Tarihi Yarımada’da turizmi baltaladıkları gerekçesiyle seyyar satıcılar, işportacılar kovuldu. Soluğu Kadıköy’de aldılar ve burada yeni bir düzen kurmak istediler. Hatta kaldırımlara tezgahlar açıldı, buna da müsaade edildi. Zamanla Rıhtım’ın da kimyası bozulmaya başlanınca tezgahlar yasaklansa da, yolunu alan almıştı. Yıllardır kurumsal havasının dışında seyyar uygulamalara maruz kalan Yazıcıoğlu İş Hanı’nda sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor.

ŞİMDİ DE ELEKTRONİK SİGARA AKIMI BAŞLADI…

Yazıcıoğlu çevresinde son aylarda yüzdecilerin, vatandaşları elektronik sigara almaya yönelik tatlı-kibar zorlamaya çalıştığını duyuyoruz. Bu elektronik sigaralar oldukça tehlikeli olabiliyor, hatta bazen patlayabiliyor. Bu yönde önlemler alınmalı. Yazıcıoğlu‘nun ve Kadıköy’ün imajı karalanmamalı, esnaf zor durumda bırakılmamalı, vatandaşın huzurla alışverişini yapması sağlanmalı.”

Bunu paylaş:
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir