Kadınsan Yaparsın Platformu, Kadıköy Tasarım Parkı'nda!
 Deniz İhsan Taşdelen

Kadınsan Yaparsın Platformu, Kadıköy Tasarım Parkı’nda!

Kadınsan Yaparsın Platformu, Kadıköy Tasarım Parkı’nda!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uzun yıllar gazetecilik yapan ve bir yandan da yönetim ve finans eğitimleri veren Kadınsan Yaparsın Platformu Kurucusu Yazar ve Eğitmen Tuba İlze, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasında üreten kadınlarla Kadıköy Tasarım Parkı’nda buluştu. Tasarım Parkı’nın 9. kuruluş yıldönümüne denk gelen etkinlikte bir araya gelen kadınlar, “Birlikte ne yapabiliriz?” sorusuna cevap aradı. Kadıköy Sineması’nın kurucusu Funda Kocadağ’ın konuk olduğu program, girişimci kadınlara motivasyon sağladı.

“8 Mart 2016’da bir kitap çıkarttım. ‘KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları’ adlı bir iş ve yönetim kitabı. Bununla birlikte bir haber sitesi kurdum, www.kadinsanyaparsin.com adında. Daha sonra iş yapan ve iş yapmayı düşünen kadınların bir araya gelmesi, hikâyelerini dinlemesi ve en sonunda iş birliklerini konuşması üzerine bir hayalim vardı” diyen Tuba İlze, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

Tuba İlze
TAMAMEN SOSYAL BİR GİRİŞİM…

“1 Aralık 2016’da Tasarım Parkı’nda ilk ‘Kadınsan Yaparsın’ buluşmasını gerçekleştirdik. Sonrasında buna başka başka yerler eklendi; Bursa, Ankara, Ödemiş, İskenderun, Antakya, Antalya gibi… Bugün 56.’sı oluyor bu buluşmaların. Yüz yüze ulaştığım yaklaşık 2 bin civarı kadın oldu. Hiçbir kurum ile bir ilişkisi yok bu platformun. Tamamen sosyal bir girişim. Çok geniş bir kesim olduk. Aramızda marka danışmanı, avukat, mali müşavir olan kadınlar var. Bunun dışında hizmet sektöründen başka başka alanlarda olanlar, kişisel gelişim ile ilgili çalışma yapan kadınlar, örgü çanta yapan, seramik tasarım yapan, çini yapan, aklınıza gelebilecek her konuda çalışma yapan kadınlar var. Birbirimizden akıl alıyor ve danışıyoruz.

Kadınsan Yaparsın
KADIKÖY’DE KADIN GİRİŞİMCİ POTANSİYELİ YÜKSEK…

İstanbul’daki organizasyonlarımızı ağırlıklı olarak Tasarım Parkı’nda gerçekleştiriyoruz. Karşı tarafta yaptığımız da oldu ama daha çok Kadıköy’ü tercih ediyoruz. Bunun benim de Kadıköylü olmam ile ilgisi var. Feneryolu’nda oturuyorum, Kadıköy Anadolu Lisesi mezunuyum. Bütün ömrüm buralarda geçti. Kadıköy’de kadın girişimci potansiyeli ile ilgili bir hareket söz konusu. Kadıköy Belediyesi’nin yapmış olduğu Potlaç ile de bunu görüyoruz. Zaman zaman oradaki eğitimlere de katılıyorum. Instagram önemli bir itici güç. Fakat evden çalışan ve üreten kadınların işletme düzeyine geçmesi gerekiyor. Evden bir şeyler üretip satmanın ötesine geçilmesi gerekiyor.”

GİRİŞİMCİ KADINLARIN HİKÂYELERİ ÖRNEK OLUYOR…

Girişimci kadınların hikâyeleri örnek olsun diye etkinliklere bir yıldır konuk konuşmacılar davet eden İlze, son programın konuğu Kadıköy Sineması’nın kurucusu Funda Kocadağ ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Tasarım Parkı’ndaki bu organizasyona Kadıköy Sineması’nın kurucusu Funda Kocadağ katıldı. Kendisi oldukça önemli bir iş yapıyor. Şu anda sinema sektörünün içinde bulunduğu koşulları düşündüğümüzde çok önemli bir değeri ayakta tutuyor. Ayrıca fuarlar, söyleşiler, imza günleri ve sergilerle Kadıköy Sineması’nı bir yaşam alanına dönüştürüyor.”

Funda Kocadağ
FUNDA KOCADAĞ: KADIKÖY, İSTANBUL’UN AYDINLIK YÜZÜ…

Kadın girişimcinin zorlukları ile ilgili “Türkiye olarak genelleyemiyorum, çünkü Kadıköy çok özel bir bölge, İstanbul’un aydınlık yüzü. Burada çok fazla entelektüel, laik, demokrat, hayvansever, çevreci, Atatürkçü kadınlar yaşıyor. Fakat tabi ki her işte olduğu gibi bu sektörde de büyük zorluklarla karşılaştığım oluyor” şeklinde konuşan Kadıköy Sineması’nın kurucusu Funda Kocadağ ise; “Kadınsan Yaparsın Platformu Kurucusu Tuba İlze ile tesadüfen tanıştık. Film izlemeye gelmişti yaklaşık bir sene önce. Sonra zaman içinde yaptığı şeyler ve markanın ismi çok dikkatimi çekti. Slogan gibi bir şey aslında ‘Kadınsan Yaparsın‘. Kadınların morali bozulduğunda onlara iyi gelen ve yeniden motivasyon veren bir isim. Burada olmayı severek kabul ettim” ifadelerini kullandı.

Bunu paylaş:
  • 189
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir