Kemal Sunal, Mavi Boncuk ile anıldı
 Kadir Toprakkaya

Kemal Sunal, Mavi Boncuk ile anıldı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türk sinemasında komedi denince akla gelen ilk isimlerden büyük usta Kemal Sunal’ın 72. yaş günü; ailesinin, sanatçı dostlarının ve aynı zamanda “Mavi Boncuk” temasıyla Emel Sayın’ın katılımlarıyla çok renkli bir seremoni eşliğinde kutlandı. Törende Kemal Sunal’ın kullandığı otomobillerin ve sinema kostümlerinin yanı sıra Mavi Boncuk filminde Kaymakam Cafer rolünde kullandığı 1937 model araç da, filmin afiş ve görselleriyle süslenmiş şekilde sergilendi.

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin organize ettiği etkinlik, 6 Kasım Pazar günü Kadıköy’deki İKOD merkezinde gerçekleşti. Programa Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal ve kızı Ezo Sunal’ın yanı sıra Emel Sayın, İlyas Salman, Perran Kutman, Ahmet Gülhan, Süleyman Turan, Zihni Göktay, Çiğdem Tunç ve Bahar Öztan gibi birçok ünlü isim katıldı.

kemal-sunal-mavi-boncuk-ile-anildi-7

ORİJİNAL KOSTÜMLERİ VE ARAÇLARI SERGİLENDİ…

Yeşilçam’da seyirciyi bugüne kadar en çok güldüren isim olmayı başaran ve oynadığı filmler ne kadar gösterilirse gösterilsin izlenme oranlarını alt üst eden Kemal Sunal, aramızdan ayrılışının 16. yılında renkli bir törenle anıldı. Etkinlikte Kemal Sunal’ın kendisine ait ve birçok filminde kullandığı 34 KS 401 plakalı 1982 BMW ve 34 NZ 427 plakalı 1984 model Mercedes marka araçları, görseller eşliğinde sergilendi. Programda aynı zamanda “Şabaniye” ve “Hababam Sınıfı” filmlerinde Sunal’un kullandığı orijinal kostümler de sevenleriyle buluşturuldu.

kemal-sunal-mavi-boncuk-ile-anildi-4

1937 MODEL “MAVİ BONCUK” İLE GEÇMİŞE YOLCULUK…

1974 yılında Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı; Emel Sayın, Kemal Sunal, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Münir Özkul, Halit Akçatepe gibi çok önemli isimlerin rol aldığı “Mavi Boncuk” filminde kullanılan ve sürekli yolda kalan 1937 model aracın muadili de, Kemal Sunal’ın 72. yaş günü anısına sergilendi. Filmde 6 arkadaş, Emel Sayın’ın çalıştığı gazinoya giderler. Ancak burada hesabın fazla gelmesinden dolayı dayak yiyince, gazinonun sahibinden intikam almak için Emel Sayın’ı bir halıya sarıp kaçırırlar. Kaçırdıkları 1937 model aracı kullanan isim ise Kaymakam Cafer rolündeki Kemal Sunal’dır.

kemal-sunal-mavi-boncuk-ile-anildi-3

EMEL SAYIN: ÇOK GÜZELDİ O GÜNLER…

Anma programına katılan ve Mavi Boncuk’taki aracın muadilini gören Emel Sayın, yoğun duygular yaşadığını ifade ederek şunları söyledi: “Çok güzeldi o günler, arkadaşlarımın hepsini çok özlüyorum. Kaybettiklerimize çok üzülüyorum. Mavi Boncuk çekimlerinde çok keyif aldığımı hatırlıyorum. Ertem Ağabey de çok yardımcı olmuştu hepimize. Sıcacık bir filmdir Mavi Boncuk. Bu aracın İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği tarafından yıllar sonra tekrar aynı hale dönüştürülmesi beni çok duygulandırdı. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

kemal-sunal-mavi-boncuk-ile-anildi-2

TÜRK SİNEMASINA DAMGA VURDU…

Türk sinemasının bir dönemine damga vurmuş olan Kemal Sunal, oynadığı filmlerle büyük çıkış yakalamış, iyi ve saf adam rolleriyle büyük beğeni kazanmıştı. Sanatçı, komedi filmleri ağırlıklı olsa da dram türündeki filmlerde de yer aldı. Tiyatro kökenli olan sanatçı, yaşamı boyunca 82 filmde rol aldı. Filmlerinde zekasıyla hep kötülerle mücadele ederek, haksızlıkların karşında durmayı ve daima doğru yolu öğretti bizlere. Tabi ki her şeye rağmen gülmeyi başarmayı da…

Kemal Sunal

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir