Kentsel dönüşüm O'nu da vurdu
 Kadir Toprakkaya

Kentsel dönüşüm O’nu da vurdu

Kentsel dönüşüm O’nu da vurdu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’nin pek çok bölgesinde, özellikle Kadıköy’de büyük boyutlarda süren kentsel dönüşüm çalışmaları, ünlü kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’i de etkiledi. Oturmakta olduğu Suadiye’deki Sahil Apartmanı’nın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılması kararı ile 16 yıldır yaşadığı yerden ayrılmak zorunda kalması, ünlü hocanın dengelerini bozdu.

25 YIL ÖNCE KENTSEL DÖNÜŞÜM DİYORDU…

Bundan 25 yıl önce “Kentsel Dönüşüm” kavramının henüz bilinmediği, telaffuz dahi edilmediği yıllarda projeler hazırlayan ve Türkiye’nin bu evrimi mutlaka geçirmesi gerektiğini vurgulayan bir ismin şimdilerde kentsel dönüşüm mağduru olmasını büyük bir ironi olarak yorumlayan dostları; “Türkiye’nin 20-30 yıl önünde giden değerli hocamız kesinlikle bu denli hızlı, bu denli vahşi bir dönüşümü hayal etmemiştir” yorumunda bulundu.

ahmet-vefik-alp-9

Kentsel dönüşüm mağduru ünlü kentbilimcinin Küçükyalı sahili üzerindeki Kamil Yazıcı Malikanesi’ni incelediğinde “Olabilir” diyerek el sıkıştığı ve 15 güne kadar taşınacağı bilgisi verildi…

YAZICI MALİKANESİ’NE GİDİYOR…

Öğrencileri, çalışanları ve dostları tarafından son derece titiz, kaprisli ve zor beğenen biri olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in, Kadıköy ve yakın çevresinde 100’den fazla bina gezdiğini ve hiçbirini beğenmediğini dile getiren gayrimenkul danışmanları, son olarak “Burayı kesin beğenecektir” düşüncesiyle gösterdikleri Yazıcı Malikanesi’ni beğendiğini ve el sıkıştığı bilgisini verdiler.

kentsel dönüşüm

Dostlarıyla sohbetleri ve TV programlarına konuk olduğu sıralarda Kadıköy’ün her geçen gün yeşil dokudan uzaklaştığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, yeni yaşam alanı olarak önerilen malikanenin cazip bulunmasında yeşilin fazla olmasının etkili olduğunu söyledi…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir