Kadir Toprakkaya

Lale anavatanına döndü…

Lale anavatanına döndü…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 2005 yılında “Lale Evine Dönüyor” kampanyasıyla başlattığı çalışmalar ile İstanbul daha yeşil bir şehir olurken, çiçek üreticileri de önemli bir gelir imkânına kavuştu. Başkan Topbaş, “Lale anavatanına dönecek demiştik, şimdi ‘Türkiye süs bitkiciliği alanında dünya lideri olacak’ diyoruz” şeklinde konuştu.

6 YILDA 60 MİLYON ÇİÇEK…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2006-2012 yılları arasında İstanbul’un Çatalca, Silivri ve Şile ilçeleri ile İzmir Bayındır’da 493 üretici köylüye alım garantili mevsimlik çiçek yetiştirtti. 6 yılda üretilen 60 milyon 657 bin 725 çiçek için toplam 14 milyon 540 bin TL ödendi. Bir köylünün yıllık ortalama geliri 20 bin 645 TL’yi buldu.

15 MİLYON ÜRETİM KAPASİTESİNE ULAŞILDI…

2004 yılında 500 bin adet üretilen lale, bugün 40 orman köylüsüyle 15 milyon üretim kapasitesine ulaştı. Tamamı yerli üretim olan laleler, İstanbul’un köyleri ile Konya’dan temin ediliyor. Bu yıl düzenlenen 8. Lale Festivali kapsamında İstanbul’a 3 milyon 100 bin TL harcanarak, 270 farklı türde toplam 14 milyon 420 bin adet lale dikildi.

TÜRKİYE, EN BÜYÜK SOĞANLI BİTKİ ÜRETİCİSİ OLDU…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin alım garantili çiçek yetiştirttiği Konya Çumra’da faaliyet gösteren Asya Lale firması, Başkan Kadir Topbaş’ın hedefini gerçekleştirerek, dünyada lale üretiminde ilk sırada yer alan Hollanda’ya lale ihraç etmeye başladı. İlk etapta 40 bin lale soğanı ihraç eden firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Yetgin, Türkiye’nin en büyük lale ve soğanlı bitki üreticisi haline geldiğini belirterek, bu yıl test edilecek Türk lalesinin başta Çin ve Fransa pazarı olmak üzere birçok ülkede değerlendirileceğini kaydetti.

SANATTAN SANAYİYE LALE…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin laleyi anayurdu İstanbul’a döndürme çalışmaları kapsamında, bu yıl İstanbul Lale Vakfı kurulması çalışmaları başladı. Emirgan’daki eski at ahırları restore edilerek oluşturulan Türkiye’nin ilk ve tek Lale Müzesi için uzmanlar çalışıyor. İstanbul’un sembolü laleyi sporla da buluşturan İBB, 22-28 Nisan 2013’te Göztepe Parkı’nda Uluslararası Lale Tenis Turnuvası düzenledi. Laleden üretilen doğal gıda boyası ise, patent alma aşamasında ve Konya’da seri üretime geçilmesi planlanıyor.

KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN ÇİÇEKLER İSTİHDAM OLUŞTURACAK…

Çevre yatırımlarına büyük önem veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu’ya ait yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan soğanlı bitkileri yeniden kazanmak için çalışmalar da yapıyor. Yeni istihdam alanı açacak bir proje ile bu türlerin süs bitkileri pazarına sunulması ve ihracata yönelik üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

BOĞAZİÇİ’NİN SEMBOLÜ ERGUVAN AĞAÇLARI DA UNUTULMADI…

Boğaziçi’nin sembolü haline gelen erguvan ağaçlarını da unutmayan İBB, son 9 yılda İstanbul’a yaklaşık 52 bin erguvan ağacı dikti. Boğaziçi’nde Beykoz, Yıldız, Emirgan, Fethipaşa, Büyük ve Küçük Çamlıca gibi semtlere dikilen ağaçlar, Nisan ayında İstanbul’u erguvani renge bürüyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir