Kadir Toprakkaya

Minibüslerde zihniyet değişmeden sorun çözülmez…

Minibüslerde zihniyet değişmeden sorun çözülmez…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’da trafik sorununu çözmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi adımlar atılıyor. Minibüsleri de kapsayan düzenlemelerde, şoförlerin fevri tutumları için çözüm bulunup bulunamayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Hemen her gün minibüs kaynaklı meydana gelen trafik kazaları, İstanbulluları canından bezdirdi. Çoğu kez fevri ve toplum ahlakına uymayacak davranışları nedeniyle birçok platformda eleştiri okları üzerlerine yöneltilen minibüs şoförlerinin sorumsuz yaklaşımları artarak sürüyor.

MİNİBÜSLER KALDIRILMASIN, ISLAH EDİLSİN…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin minibüslerin metro hatlarına entegre olması vb. çalışmaları vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı. İBB’nin minibüslerin kaldırılmayacağını dile getirmesinin ardından sosyal medyada haberleri yorumlayan takipçiler; "Minibüslerin kaldırılması zaten çözüm olmaz. Minibüsler, ulaşımda hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak minibüs şoförlerinin tutumları ve davranışları hoş değil… Tüm sorunlar, minibüs şoförlerinin toplum ve kamu değerlerine aykırı tavırları nedeniyle kaynaklanıyor” yönünde açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarda, minibüslerin kaldırılmasından ziyade daha da güçlenmelerini ve gelir kaynaklarının artırılarak, aynı zamanda ulaşım kalitesinin de artırılmasının önemine dikkat çekildi.

YOLU KESTİ, BİR DAKİKA BOYUNCA YOLCU BEKLEDİ…

Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nde Kadıköy Life objektiflerine yansıyan karelerde, minibüs şoförünün fevri davranışları "Bu kadarına da pes" dedirtti. Trafiğin ortasında duran minibüs şöförü, diğer güzergâhtaki minibüs şoföründen yolcu transferi yaptı. İETT’ye ait bir otobüs ve diğer araçlar da sabırla beklemeyi tercih etti.

Sık sık minibüs kaynaklı trafik kazalarının meydana geldiği Kadıköy ve İstanbul’da, minibüs şoförlerinin daha çok yolcu toplamak için hız yarışına girmesi, sürekli klakson çalması ve minibüs içindeki argo konuşmaları nedeniyle sorun çığ gibi büyüyor.

İMAJLARININ ZEDELENMESİNDEN RAHATSIZLAR…

Toplum değerlerine ve trafik kurallarına önem veren bir kesim minibüs şoförünün, birçok meslektaşlarının hatalı ve eksik yaklaşımları nedeniyle minibüslerin imajının zedelenmesinden rahatsız olduğu da biliniyor. 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir