Moda Deniz Kulübü'nde Georgia O'Keeffe Gecesi
 Kadir Toprakkaya

Moda Deniz Kulübü’nde Georgia O’Keeffe Gecesi

Moda Deniz Kulübü’nde Georgia O’Keeffe Gecesi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda Deniz Kulübü, Hülya Botasun ile sürdürdüğü “Ressam Sofraları” etkinliklerinde bu kez “tuvale sığmayan ressam” olarak anılan Georgia O’Keeffe’yi konuk etti. Amerikan sanatının özgün ve önemli sanatçılarından biri olarak bilinen O’Keeffe’nin sosyal yaşamı, sanatı ve eserleri hakkında katılımcılara bilgi veren Botasun, sanatçının ilerici ve aktivist bir kadın olarak yaşama tutunuşundan da örnekler sergiledi.

AMERİKAN MODERNİZMİNİN TEMSİLCİLERİNDEN…

Hülya Botasun, Georgia O’Keeffe’nin Amerika’da birçok kadına ilham olduğunu dile getirdiği sunumunda şunları ifade etti: “Sanatçımız aynı zamanda Amerikan modernizminin temsilcileri arasında gösterilmektedir. Sıkça resimlediği kala zambağı, neredeyse sanatçının simgesi olmuştur. Georgia O’Keeffe, eserlerinde doğa temelli konuları tuvale aktarmayı tercih etmiş olsa da, daha sonraları seksüel çağrışımlarla feminist eserler de üretmeye başlamıştır. Doğa manzarasıyla kadını bütünleştirerek resme dahil eden sanatçı, adeta patriarkal dönemin eleştirisini de vermektedir.”

Moda Deniz Kulübü’ndeki Ressam Sofraları’nın hemen hepsini takip eden Berna İkbal, etkinliğe bu defa Beran Evgin ile katıldı. Sanatsever kişiliğiyle bilinen Berna Hanım, program öncesi Ressam Hülya Botasun ve Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya ile kısa bir söyleşide bulundu.
Moda Deniz Kulübü
Moda Deniz Kulübü üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği Ressam Sofraları etkinliğinin konukları arasında Teoman Akünal, Eldebran Akünal, Saliha Akmenek ve Aykut Akmenek de yer aldı…
Hülya Botasun, sanatçının doğa manzarasıyla kadını bütünleştirerek resme dahil edişini anlattı.
Georgia O’Keeffe
Moda Deniz Kulübü’nde geleneksel hale gelen ve büyük ilgi gören Ressam Sofraları’na konuk olan Georgia O’Keeffe’nin yaşamı, konukları hayli etkiledi…
Ressam Sofraları’nı büyük bir başarı ile sunan ve katılımcılara bambaşka ufuklar kazandıran Hülya Botasun’a, Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın tarafından teşekkür mektubu takdim edildi. Daha önceleri verilen plaket yerine Darüşşafaka kurumuna yapılan bağış mektubunun tercih edilmiş olması, konuklar tarafından da büyük takdirle karşılandı.
Bunu paylaş:
  • 12
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir