Modalılar, ölüm yıldönümünde Barış Manço’yu andı | Kadıköy Life - Kadıköy Haber Sitesi
 Deniz İhsan Taşdelen

Modalılar, ölüm yıldönümünde Barış Manço’yu andı

Modalılar, ölüm yıldönümünde Barış Manço’yu andı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda Gönüllüleri, Barış Manço’nun 19. ölüm yıldönümünde usta sanatçıyı andı. Önce Barış Manço Evi’ni ziyaret eden gönüllüler, ardından Moda Gönüllü Evi’nde bir araya gelerek Barış Manço belgeseli gösterimi, sanatçının şarkılarının dinletisi ve söyleşi etkinliğini gerçekleştirdi.

Gösterimin sonunda Manço ile komşuluk eden Moda sakinleri, sanatçı hayattayken birlikte yaşadıkları anılarını Kadıköy Life Dergisi ile paylaştı. “Barış Manço, benim oturduğum sokakta komşumdu. Kısa süreli geçen bu komşuluğumuzda kendisiyle karşılaşmak dışında bir yakınlığım olmamakla beraber mahallelinin çok sevdiği, çok saygı duyduğu bir sanatçı olarak hep aklımızda kalmıştır” şeklinde konuşan Moda Gönüllüsü Enver Yıldırım; “Onu kaybettik ama onun hatırası her zaman hafızalarımızda kaldı. Onunla beraber aynı sokakta yaşamış olmanın mutluluğunu hala taşıyorum. Nur içinde yatsın” diyerek sözlerini tamamladı.

MODA’DAN ÇIKMIŞ OLMASI GURUR KAYNAĞI…

Moda Gönüllüleri Başkanı Estella Eskenazi ise; “Benim çocukluğumun sanatçısı. Barış Manço’nun şarkılarıyla büyüdüm. Moda’dan çıkmış olması, büyük bir gurur kaynağı. Eşi benzeri yok şu anda. Modern bir halk ozanı olduğunu düşünüyorum. Herkese söylediği sözler var, mesela çocuklara dokundu. O kadar genç kitleye ulaştı ki, gönüllü evinde keşke biz de bunu yapabilsek. Aynı zamanda bizim için çok büyük bir örnek Barış Manço. Unutulmaz bir sanatçımız” ifadelerini kullandı.

MODA İÇİN BİR SİMGE…

Barış Manço’nun Moda için bir simge olduğunu söyleyen ve Kadıköy Belediyesi’nin Barış Manço’nun evinin müze haline getirilmesine dikkat çeken Moda Gönüllüleri Sosyal Komite Başkanı Güler Günürün de şunları söyledi: “Barış Manço, çok büyük bir sanatçı. Ben de bir Modalı olarak onunla aynı yerde yaşamış olmaktan gurur duyuyorum. Moda Gönüllü Evi’nin ev sahipliğinde onu anmak için çeşitli etkinlikler yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Mekânı cennet olsun. Büyük bir değerimiz, büyük bir sanatçımızdı.”

Barış Manço

Barış Manço’nun ilk grubu Harmoniler’de ortak kullandıkları ve defalarca kırılıp tamir edilen, tarihi Framus marka 12 telli gitar. İlk gitaristi Ender Enön tarafından müzemize hediye edilmiş…

Efsane sanatçımız, vefat ettiği 31 Ocak 1999 gecesi ajandasını, cep telefonunu ve araba anahtarını masanın bu köşesine bırakır…   

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir