Ne düzenlemesi, naylon camla hizmet veriyorlar!..
 Kadir Toprakkaya

Ne düzenlemesi, naylon camla hizmet veriyorlar!..

Ne düzenlemesi, naylon camla hizmet veriyorlar!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yeni düzenleme ile birlikte sayıları 336 bin’i bulan taşımacılığa uygunsuz toplu ulaşım araçları, 7 Temmuz’a kadar araçlarını yenilemek yerine trafikte cirit atmaya devam ediyor.

Trafikte binlerce aracın engelli kullanımına uygun olmadığı tespit edilmesine rağmen, yasa "şikâyet edilmesi" hususunu gerektiriyor. Böylelikle belediyeler, sorumluluk alanlarındaki minibüs ve benzeri toplu taşıma araçlarının ruhsatlarını şikâyet olması halinde iptal edebilecek.

ŞİKÂYETE GEREK Mİ VAR?..

Otobüs, dolmuş ve minibüs gibi şehiriçi ulaşım araçlarını kapsayan ilgili düzenlemede, kullanıma uygun olmayan toplu taşıma araçlarının ruhsat iptali için "şikayet edilmesi halinde" yönünde uygulamaya gidilmesi düşündürdü.

KADIKÖY LIFE BİR BİR GÖRÜNTÜLÜYOR…

Başta minibüsler olmak üzere toplu taşımanın kangrene dönüştüğü Kadıköy’de, yasa dışı uygulamalar artarak devam ediyor. Minibüs sürücülerinin hemen her gün kaza ya da olaylara karıştığı Kadıköy’de vatandaş tedirgin iken, son olarak yine Kadıköy LIFE tarafından görüntülenen bir kare "Bu kadarına da pes" dedirtti. Arka camı olmayan minibüs şoförü, çareyi minibüsün arkasını naylon ile kapatmakta bulunca, "Nerede can güvenliği" sorusunu akıllara getirdi.

7 TEMMUZ’DA SÜRELERİ DOLMUŞTU…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanarak uygulamaya konulan 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nun Geçici 3. maddesinde yer alan; “Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirler alır. Mevcut ve özel toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir” hükmü gereği, kanunun yürürlüğe giriş tarihi olan 07 Temmuz 2005′den itibaren 07 Temmuz 2012 tarihine kadar, mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için erişebilir olması gerekiyordu.

Daha sonra Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararnamede yer alan hüküm ile “yedi yıl” ibaresi “sekiz yıl” olarak değiştirildi. Böylece otobüs ve minibüslerin 07 Temmuz 2013′e kadar engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi gerektiği kanunla hükme bağlandı.Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir