Nihayet! Boğa Heykeli'ne tanıtım panosu!
 Haber Merkezi

Nihayet! Boğa Heykeli’ne tanıtım panosu!

Nihayet! Boğa Heykeli’ne tanıtım panosu!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de turizm değerlerinin pasifleşmesine neden olan ilgisizlik ve tanıtımsızlığa yönelik Kadıköy Life Dergisi’nin sık sık gerçekleştirdiği uyarı yazılarının ardından örnek bir adım hayata geçirildi. Gün içerisinde binlerce kişinin ziyaret ettiği Boğa Heykeli’nin yanına estetik tanıtım panoları yerleştirildi.

Yıllardır lunapark oyuncağı muamelesi gören, kaldırımdaki çiçekler için bile “üzerine basmayınız” uyarısı varken 150 yıllık geçmişi ve sembol değerine adeta hakaret edilerek üstüne çıkılıp ayaklar altına alınan Boğa Heykeli’nin önemini belirten tanıtım levhası; Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak ziyaretçilerine anlatılıyor.

RESMEN TARİHE KIYDILAR…

Yıllardır “altın boynuzunun” kesici ve delici aletlerle hunharca katledilmesine, sprey boyalar sıkılmasına, üstüne çıkılıp pozlar verilerek oyuncağa dönüştürülmesi gibi olumsuzlara sessiz kalınması nedeniyle Boğa Heykeli’nin önemli ölçüde zarar gördüğü ve orijinalliğini yitirdiği, yakından bakıldığında çıplak gözle görülebiliyor. Kadıköy’ün sembolü 152 yaşındaki Boğa Heykeli, Fransa’da yapıldı. Almanlar el koydu, Osmanlı Devleti’ne hediye edildi. Sürekli göç eden boğanın kaderi, Anadolu topraklarında da değişmedi. Yıldız Sarayı’nın bahçesinden Lütfi Kırdar Spor Salonu’nun önüne, Kadıköy Belediyesi bahçesinden Altıyol’a seyahati devam eden boğa, bir türlü huzuru bulamadı. İstanbulluların buluşma noktası haline dönüşen, tarihi değerine maddi-manevi paha biçilemeyen heykele dokunmak ya da zarar vermek hala çok kolay! Bir zamanların heybetli boğası, şimdileri dakikalarca üzerinde zıplayabileceğiniz bir oyuncak gibi adeta…

ÇEŞMELER, İLAN PANOSUNA DÖNÜŞTÜ…

Yıllardır kullanımda olmayan Kadıköy’ün çeşmeleri, ilçedeki birçok manevi değer gibi büyük önem taşırken ilgisizlik o kadar büyük boyuta ulaştı ki, esnaflar ve seyyar satıcılar göz nuru tarihi çeşmeleri ilan panosuna, pazarlama tezgahına dönüştürdü. Sprey boyalı magandalar, duvar mesajlarıyla çeşmelerin dokusunu bozdu ve bu manzaralara hiçbir karşı ses yükselmemesi dikkat çekti.

Boğa Heykeli

KADIKÖY’DE TURİZM ADINA ACİL ADIMLAR ATILMASI GEREKİYOR…

Binlerce yıllık geçmişine rağmen cadde ve sokaklarında turizm algısı için hemen hemen hiçbir adım atılmayan Kadıköy’de turizmin önde gelen birçok ismi Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamalarda bulunmuş, farkındalık oluşturulması mesajı vermişti.

Boğa Heykeli

1864 yılından günümüze gelen ve hayatı sürgünlerle dolu olan Boğa, en büyük ızdırabı Altıyol’da çekiyor. Kadıköy Life Dergisi’nin sık sık gerçekleştirdiği uyarı yazılarının ardından örnek bir adım hayata geçirildi, Boğa Heykeli’nin yanına estetik tanıtım panoları yerleştirildi…

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to Nihayet! Boğa Heykeli’ne tanıtım panosu!

 1. Haydar Temmuz 11, 2017 at 11:10 am

  Boyle bir heykelin altinda kaide olmadan direkt olarak zemine konmasi cok yanlis. En az 1mt yuksekliginde bir kaide uzerine oturtulmasi gerekir.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir