Normal doğumu tercih edenler artıyor…
 Kadir Toprakkaya

Normal doğumu tercih edenler artıyor…

Normal doğumu tercih edenler artıyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Son bir yıldan bu yana, normal doğumu tercih eden hamilelerin sayısında belirgin bir artış gözleniyor. Geçtiğimiz günlerde Central Hospital’da normal doğum yöntemi ile ilk bebekleri dünyaya gelen Karakaya Ailesi de, bu tercihi yapan aileler arasında yer aldı. Sevda Karakaya adlı anne adayı, riskli bir gebelik süreci geçiriyor olmasına rağmen, doktorlarının ve ebelerin desteği ile bebeğini kucağına almanın sevincini yaşadı.

İleri yaş ve gebeliğe bağlı diyabeti olmasına rağmen, ilk bebeğini  20 Mart günü normal doğumla dünyaya getirdi…

Sevda Karakaya: İlk bebeğime gebe olduğumu öğrendiğimde 43 yaşımdaydım. Gebeliğimin 27. haftasında gebeliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) ortaya çıktı. İleri yaşım ve ek olarak gebeliğe bağlı diyabetim olduğunu öğrendikten sonra, normal doğumun benim için “riskli” bir yöntemdi ve bebeğimiz de kıymetli bir bebekti. Beni takip eden doktoruma sürekli olarak “normal doğum” istediğimi söylüyordum. Bir yandan insülin tedavisine başlamıştık, bir yandan da gebelik egzersizlerini yaparak, normal doğum için bedenimi hazırlamaya devam ediyordum.

“Riskli gebelik durumu, beni normal doğum düşüncesinden hiç vazgeçirmedi…”

Doğumdan 1 hafta önce, doktorum bana herşeyin yolunda gittiğini, normal doğum için şartların uygun olduğunu söyledi. Bebeğimin kilosu artmazsa eğer (4 kilonun üstüne çıkmazsa), normal doğum yapabilecektim. Gece 3 civarında sancılanıp Central Hospital’a geldiğimde doğumun başladığı tespit edildi. Allah’tan bebeğim de aşırı büyümemişti ve normal doğum yapabilecektim.

Sancılarım artmaya başlayınca bir annelik iç güdüsü ile “Acaba sezaryen mi olsa” diye düşündüm. Ancak o anda yanımda olan Ebe Hanım, bana büyük bir cesaret vererek normal doğum kararımı sürdürmemi sağladı. Üç saat içerisinde bebeğim kollarımdaydı ve sağlıklıydı. Doğumdan hemen sonra da sünnetini yaptırdık ve aynı gün içinde evimize gidiyoruz.

Central Hospital’da her ay düzenlenen “Gebe Eğitim Programı”nın çok faydasını gördüm. Özellikle Kegel egzersizlerini evde birebir uygulamam, normal doğumumu kesinlikle kolaylaştırdı. Doğumumu yaptıracak doktorumla eğitim verdiği sırada tanıştım. Bütün anne adayları, doktorunun bilgisi ve tecrübesine güvenmek ister. Gebeliğimin her aşamasında doktorum beni normal doğuma konusunda destekledi.  Aynı zamanda diyet uzmanından da diyabetik bir gebenin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda faydalı bilgiler edindim. “Yenidoğan Ev Ziyareti” programı hediyesi de, ayrıca çok iyi düşünülmüş bir uygulama. Benim gibi ilk kez anne olanlar için oldukça faydalı. Eğitimden sonra da e-posta ile  program koordinatörü Medine Hanım’la görüşmeye devam ettik. Kafamdaki soru işaretlerini gidermek konusunda bana çok yardımcı oldu. 

Riskli gebeliğe rağmen normal doğum gerçekleştiren bir anne olarak tüm anne adaylarına şunu iletmek isterim: “Kesinlikle normal doğum yapmaktan korkmayın. Endişeler yaşamanız çok normal, ama sağlık ekibinize güvenin…”

1

Central Hospital… 

Normal doğumu destekleyen projeleri ile adından söz ettiren Central Hospital, her ay düzenlediği “Gebe Eğitim Programları” ile anne adaylarını gebelik, doğum, doğum sonrası anne ve yenidoğan bakımı hakkında bilgilendirmektedir.

Central Hospital Yenidoğan Ev Ziyaretleri ve Gebe Eğitim Program Koordinatörü Medine Budak, bu eğitimlerde ve diğer projelerde son yıllarda toplumda sıkça artan sezeryan doğumların aksine, normal doğum yönteminin en sağlıklı doğum yöntemi olduğunu ve anne adaylarının da normal doğuma yönelik endişelerini gidermeyi Central Hospital ekibi olarak bir sorumluluk olarak gördüklerini bildirdi. Central Hospital’ın organize ettiği  Gebelik  Eğitim Programları, her ayın son Cuma günü düzenlenmektedir.

Kadın Doğum Uzmanı,  Çocuk Sağl. ve Hast. Uzmanı , Fizyoterapist, Beslenme ve Diyet Uzmanı, Yenidoğan hemşiresinin eğitimci olarak katıldığı bu programlarda; hamilelikte ve lohusalıkta beslenme, yenidoğan anne ilişkisi, anne sütünün önemi ve emzirme yöntemleri, bebek bakımı ve banyosu, normal doğum ve doğum sancısı ile başa çıkma teknikleri, bebeklerde ilk yardım konuları detaylı olarak anne adaylarına anlatılmaktadır.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir