Pilevneli'nin Dünyası görücüye çıktı
 Kadir Toprakkaya

“Pilevneli’nin Dünyası” görücüye çıktı

“Pilevneli’nin Dünyası” görücüye çıktı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çağdaş Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden biri olan Prof. Dr. Mustafa Pilevneli’nin “Pilevneli’nin Dünyası” adlı sergisi açıldı. Çok sayıda davetlinin katılımıyla görücüye çıkan sergi için Pilevneli; “Sergilerimi çoğunlukla yaş günümde yapıyorum. Bu sergi ile 77. yaş günümü de dostlarımla birlikte kutluyorum. Doğum günümde sergilediğim eserler, iki yıl içerisinde tabiattan esinlenerek yaptığım resimlerdir. Resimlerimde doğaya dikkat çekmeye çalışıyorum ve kirliliği değil, berraklığı ele almaya özen gösteriyorum” dedi.

Mustafa Pilevneli, “Pilevneli’nin Dünyası” adını verdiği sergide Kadıköy Bahariye’de çocukluk yıllarında başlayan sanat serüvenini, serginin dışında yeni yayımlanan bir kitap ile de kutluyor. Sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun retrospektif bir yaklaşımla hazırladığı kitapta, Pilevneli’nin sergide yer alan son çalışmalarının yanı sıra sanat serüveni ve bu serüvenin köşe taşlarına eserlerine de yer veriliyor. Sergi, Galeri FE’de 24 Haziran 2017 tarihine kadar pazartesi hariç her gün, 11:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Pilevneli

MUSTAFA PİLEVNELİ HAKKINDA…

Mustafa Pilevneli, 1961’de Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Dekoratif Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra Almanya’dan DAAD bursu kazanarak, uzmanlık eğitimi için gittiği Stuttgart Akademisi’nde “Mağara Çağından Günümüze Duvar Resimleri ve Teknikleri” konusunda tez hazırladı. Dönüşünde mezun olduğu Tatbiki Güzel Sanatlar’ın öğretim kadrosuna girdi ve okulun sonraki adı olan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 2007 yılında emekli oluncaya kadar hocalık yaptı.

GÖRKEMLİ BİR İMAJLAR DÜNYASI…

Anadolu’nun mitolojik geçmişi, İstanbul ve Ege’nin kıyıları, özellikle de Fenerbahçe ve Bodrum konulu çalışmalarıyla tanınan sanatçı, tuval resminin yanı sıra cam, mozaik, vitray, seramik, ahşap ve beton gibi malzemeleri plastik sanatlarda büyük ustalıkla kullanır. 60 yılı aşkın bir zamandır görsel sanatların çeşitli dallarında sanatıyla kendini gösteren Pilevneli; duvar resminden seramik ve emay uygulamalarına, özgün baskıdan yağlıboya, akrilik ve suluboya resimlere, çeşitli malzeme ve tekniği pratik bir yetkinlikle uyguladığı çalışmalarıyla görkemli bir imajlar dünyası kurmuştur.

KENTİN GÜNDEN GÜNE KAYBOLAN GÜZELLİKLERİNİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİYOR…

Mustafa Pilevneli, son yıllardaki büyük boyutlu akrilik düzenlemelerinde denizaltı derinliklerini, mağara ağızları ve içerilerinde gözlerden uzak kalmış, zor rastlanır güzellikleri yansıtıyor. Suluboyanın akıcı, spontan ve saydam özelliğini akriliğe de taşıyan sanatçı, geniş tuşlar ve duyarlı lekelerde doğanın yaşanmışlığını ustalıkla aktarıyor. Ayışığında, gökyüzünde balık ve bulutlarla kaynaşan doğayı bir düş adasına dönüştüren izlenimleri, arasında Moda ve Fenerbahçe’de sakız ağaçları, Çengelköy’de bir cami avlusu, iri gövdeli çınarlar gibi İstanbul’un değişik semtlerinden derlenmiş görünümlerle kentin günden güne kaybolan güzelliklerini ölümsüzleştiriyor.

Mustafa Pilevneli’nin “Pilevneli’nin Dünyası” adını verdiği ve sanat hayatının 77. yılını kutladığı sergide, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezunları da Pilevneli’yi yalnız bırakmadı…

Mustafa Pilevneli, bu sergisi ile 77. yaş gününü de dostlarıyla birlikte kutladı…

Mustafa Pilevneli’yi ilk tebrik edenler arasında, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunlarından Erol Ünal da yer aldı…

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to “Pilevneli’nin Dünyası” görücüye çıktı

 1. nazan erkmen Mayıs 29, 2017 at 5:06 pm

  Prof. Mustafa Pilevneli’nin öğrencisi olmak ne büyük onur…. Ben böyle bir şansa ve onura nail olabildiğim için inanılmaz şanslı hissediyorum kendimi. Hocamızdaki lirik anlatım, hayalgücü, büyüleyici şiirsel ifade dünyada eşine az rastlanılır bir nitelik…. Muhteşem bir sergi idi… Nice uzun, sağlık ve sanat dolu yıllar diliyoruz Biricik Sevgili Değerli Hocamıza…
  Nazan Erkmen

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir