Plastik torbaya hayır!..
 Kadir Toprakkaya

Plastik torbaya hayır!..

Plastik torbaya hayır!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan, doğada dönüşüm süresi uzun yıllar alan taşıma amaçlı plastik torbalar, dünyada her yıl yaklaşık olarak 500 milyar adet üretiliyor. Bu plastik torbalar, nesli tehlike altında olan canlıların yok olmasına ve besin zincirinin kirlenmesine, ayrıca katı atık depolama sahalarının verimliliğinin azalmasına neden oluyor.

Plastik poşetlerin kullanımını aldığı meclis kararıyla 1 Mart 2010 yılında yasaklayan Kadıköy Belediyesi, üç yıldır "Plastik torbaya hayır!" diyor. Türkiye’de ilk defa Kadıköy’de uygulanan plastik torba yasağı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bütün ülkeye yayılacak.

Kadıköy Belediyesi, Meclis kararıyla uygulanan plastik torba yasağının birinci yılını Kadıköy Belediyesi Meclis Binası’nda düzenlediği paylaşım toplantısı ve plaket töreniyle kutlamıştı. Toplantıda, ortalama 71 milyon 500 bin poşet kullanılan Kadıköy’de plastik torba kullanımının azaldığı ve bir yılda 49 milyon 500 bin adet poşet tasarrufu yapıldığı vurgulanmıştı.

Ayrıca, Kadıköylülerin kısa sürede plastik torba yasağını benimsediği, çevre dostu poşetler ve fileler kullanıldığını ve böylece tahmini olarak atmosfere 3 bin 331 ton karbondioksit gazı atılmasının önlenip, sera gazı salınımının azaltıldığı belirtilmişti.

Kampanya süresince Kadıköy Belediyesi, binlerce çevre dostu torba dağıttı. Birçok okuldaki öğrenciye plastik torbaların çevreye verdikleri zararları anlattı ve binlerce işletmeye de tebligat yaparak, onların kısa sürede çevre dostu torbalar kullanmasını sağladı. Üç yıldır süren çalışmalarda işadamlarıyla, gönüllü kuruluşlarla, esnaf ve pazarcılarla toplantılar yapıldı.

Manken Tülin Şahin de, kampanyaya verdiği desteği "Çevre söz konusu olduğu zaman varım. Bunun okullara inmesi de önemli… Okullara indirebilirsek, büyük bir organizasyona imza atmış oluruz" sözleriyle ifade etti.

Bugüne kadar birçok projeyi başarı ile tamamlayan Kadıköy Belediyesi, "Plastik Torbaya Hayır" kampanyasını da Kadıköylülerin yüzde 90-95’lere varan desteği ile başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir