Rindi Gül Eron: Beyaz bir yılbaşı diliyorum
 Kadir Toprakkaya

Rindi Gül Eron: Beyaz bir yılbaşı diliyorum

Rindi Gül Eron: Beyaz bir yılbaşı diliyorum
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1970’li yılların sonlarında tanıştığımız, Kadıköy Gazetesi’ne büyük katkıları olan, şimdilerde ise her daim rahmet ile andığımız Turgut amcamızın üzerine titrediği kızı Rindi Gül Oral Eron’un sosyal medyada paylaştığı ve “Beyaz bir yılbaşı diliyorum” sözleriyle noktaladığı yazısını, siz değerli Kadıköy Life okurları ile paylaşmak istedik. İşte o yazı:

“Küçükken evimizde şömine yoktu ama gürül gürül yanan dökme çelik sobamız vardı. Ne gariptir ki birçok hatıralar silinirken, sobanın markası aklımda kalmış: Tınaz. Evde köpeğimiz de yoktu, sokaktaki köpeklerin hepsi bizim sayılırdı. Fakat ağabeyim Murat Eron, her yılbaşı yanımda idi. Yılbaşlarında şaşmayan hediyem kitap idi. Öyle herhangi bir kitap değil; Turgut Eron’un Beyoğlu’ndaki Hachette veya Sanders’ten özenle seçtiği peri masalları. Ve muhakkak kurgulu bir oyuncak; buharla çalışan fabrika veya baterist maymun veya veya…

Rindi Gül Eron

Arkadaşım ağabeyim bir yaş büyük ya benden, ileride de mühendis olacak ya, oyuncakların nasıl çalıştığını anlatma vazifesini üstüne alırdı. Selva Eron, üstleri Sana yağı ve şeker karışımından yapılan çiçekler ve yapraklarla süslü ağaç kütüğü pastamızı yapardı. O pastanın tadını hiç tutturamadım ve denemeyi de bıraktım; heralde tadını veren, anne elinden çıkması idi.

Geri sayımı yapar, evdeki bütün ışıkları ve muslukları açar, bereketin yeni yıla gelmesini sağlamaya çalışırdık. (Elektrik ve su kısıntılarından bıktığımızın yansıması idi heralde…) Böylece yeni yılları birbirine ekleyerek büyüdük. O zamanki kocaman hayallerim artık daha küçük, daha gerçekçi. Hayaller artık isteklere döndü; mutluluk, sağlık gibi… Bu sene biraz da şımarıklık yapıp, beyaz bir yılbaşı diliyorum…”

(Rindi Gül Oral Eron – 28 Aralık 2018)

Bunu paylaş:
  • 21
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir