Romatem ve Omurilik Felçlileri Derneği’nden ortak kampanya…
 Kadir Toprakkaya

Romatem ve Omurilik Felçlileri Derneği’nden ortak kampanya…

Romatem ve Omurilik Felçlileri Derneği’nden ortak kampanya…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’de özellikle yaz aylarında 15-25 yaş arası genç erkekler, sığ havuz ya da denize atlama nedeniyle ya ölüyor, ya da hayatını felçli olarak sürdürmek zorunda kalıyor. Buna dur demek için yola çıkan Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Türkiye çapında bir kampanya başlattı.

Türkiye’de özellikle yaz aylarında trafik kazaları, yüksekten düşme, iş kazaları ve sığ suya atlama gibi nedenlerle omurilik hasarı meydana geliyor. Derinliği fazla olmayan sulara balıklama atlama sırasında, alnını yere çarpan kişilerde boyun omurgası hasar görüyor, kırık veya çıkık meydana geliyor.

Zedelenme yalnızca omurga ile kalmıyor. Omurga içindeki omurilik de zedeleniyor ve buradaki milyonlarca sinir hücresi o anda ölüyor. Bunun sonucunda, felç ortaya çıkıyor.

Omuriliğin zedelenmesinin derecesine bağlı olarak her iki kol ve bacakta, tam hareket felciyle beraber komple duyu kaybı oluyor. Tıp dilinde “TETRAPLEJİ” adı verilen bu durum, bir insanı ömür boyu tekerlekli iskemleye mahkum eden en ağır yaralanma biçimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu olumsuzluklar yaşanmaması adına, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri, ortak bir projeye imza atarak ilk etapta Samsun olmak üzere, Türkiye’nin tamamında sığ suya sahip deniz kenarlarında uyarı levhaları ve eğitim çalışmaları gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

Yapılan toplantıda, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş ve Romatem Hastaneleri Medikal Koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, uyarılar ve eğitim çalışmalarıyla ölümlerin ve sakatlanmaların en aza ineceğini dile getirdiler.

2

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir