Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı…
 Kadir Toprakkaya

Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı…

Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sayıları 160’ın üzerinde insan ve hayvan denekle yapılan bir incelemenin sonuçlarına göre, aynı yaşam koşullarına sahip denekler arasında, daha mutlu bir yaşam sürenlerin daha uzun yaşadıkları açık bir şekilde ortaya çıkmış.

Yapılan bir bilimsel çalışmada, mutluluk ve sağlık arasındaki ilişki araştırılmış. Uzun süreli analizlerde, insanlar ve hayvanlar üzerinde doğal afetler sonucu oluşan stresin sağlığa olan etkileri incelenmiş. 8 farklı çalışmanın sonucunda, deneğin kendini iyi hissetmesinin, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğu ortaya çıkarılmış.

Uzun soluklu çalışmalar…

40 yıl süren ve 5.000 üniversite öğrencisinin incelendiği bir çalışmada, en kötümser öğrencilerin yaşıtlarından daha önce yaşamlarını kaybettiklerini ortaya çıkarmış. Daha  uzun süreli bir çalışmada, yaşlılar arasından seçilen 180 katolik rahibe incelenmiş. Otobiyografilerini pozitif  bir şekilde yazanların, gençlik deneyimleri konusunda daha negatif bir tavır içinde olanlara kıyasla daha uzun yaşadıkları ortaya çıkarılmış.

Stres ve bunalım, yaşamı kısaltıyor…

Birkaç istisna dışında, yapılan birçok uzun vadeli çalışmalarda; günlük aktiviteleri sırasında heyecanlı, bunalımlı, günlük hayattan zevk alamayan kişilerin daha fazla hastalandığı ve daha kısa bir yaşam sürdüğü ortaya çıkarılmış. Hayvan denekleri üzerinde yapılan çalışmalarda ayrıca, sağlık ve stres arasında çok güçlü bir bağlantı ortaya çıkarılmış. Eşit bakım koşullarında, ancak farklı stres düzeyindeki hayvanların, kalp hastalıklarına yakalanma oranının daha fazla olduğu, daha zayıf bağışıklık sistemlerinin olduğu ve daha kısa ömür sürdükleri ortaya çıkarılmış.

Pozitif yaklaşım yaşamı uzatıyor…

İnsanlar üzerinde yapılan laboratuar deneylerinde, pozitif yaklaşımlı kişilerin strese bağlı hormonlarında azalma olduğu ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu gözlenmiş. Anlaşmazlık yaşayan çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada, bu kişilerin bağışıklık sistemlerinin düşük seviyede olduğu gözlenmiş. Bu çalışma sonuçlarının birbiriyle bu kadar uyumlu olması, mutlu olmanın sağlığı ve uzun yaşamı beraberinde getirdiğini gösteriyor.

Mutlu ve uzun bir yaşam için yapılması gereken ne…

Mutluluk tek başına bir hastalığı engelleyemez veya iyileştiremez ancak, pozitif düşünmek ve hayattan zevk almak daha sağlıklı ve uzun yaşamak konusunda önemli bir rol oynayabilir. Mutluluk sihirli bir değnek olmayabilir ancak beraberinde daha az hastalık ve daha uzun bir yaşam getirebilir. Mutlu bir yaşam sürmeye çalışmanın yanı sıra, obeziteden kaçınmak, sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak ve düzenli egzersiz yapmak ta uzun yaşamın anahtarları arasında sayılabilir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir