Sakine Güvenç: Daha temiz, güvenli ve huzurlu bir Acıbadem için!
 Haber Merkezi

Sakine Güvenç: Daha temiz, güvenli ve huzurlu bir Acıbadem için!

Sakine Güvenç: Daha temiz, güvenli ve huzurlu bir Acıbadem için!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde muhtar adaylarını da kıyasıya bir yarış telaşı sardı. Kadıköy’ün Acıbadem Mahallesi’nden aday olan emekli bankacı Sakine Güvenç, tam 25 yıldır Kadıköy’de yaşamını sürdürüyor. Muhtar olmasının ardından “Acıbadem Günleri” adı altında kermes düzenleme fikri olduğunu ifade eden Güvenç, böylelikle Acıbadem’in marka değerini yükseltmeyi hedefliyor.

Öncelikle sizi tanıyalım?

1968 yılında Kars’ta doğdum. İlkokulu İstanbul’da, ortaöğretim ve bankacılık eğitimimi Amerika’da tamamladım. Sekiz yıl Amerika’da, devamında da İstanbul’da bankacı ve yönetici olarak çalıştım. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Sakine Güvenç

Muhtar adayı bir kadın olarak, kadınların siyasetteki yeri konusunda neler söylersiniz?

Demokrasi, eşitlik ve özgürlük temelli bir yönetim anlayışıdır. Dolayısıyla ana ve eş olarak toplumun yarısını oluşturan kadınların sadece seçmen olarak değil, aynı zamanda yönetici olarak demokrasideki yerini alması gerektiğine inanıyorum. Türk kadınının haklarına sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Türk kadınının haklarına sahip çıkması ve koruyabilmesi için siyasetteki ağırlığının mutlaka artması gerektiğini düşünüyorum.

Peki, neden Acıbadem Mahallesi?

25 yıldır Acıbadem’de yaşıyorum. Acıbadem’i çok seviyorum. Kadıköy’ün en güzide semtlerinden birisi. İnsanlarının kültür düzeyi, çağdaş düşünce yapısı övgüye değer.

Muhtarlıktaki öncelikleriniz ve amaçlarınız nelerdir ?

Öncelikle güleryüzlü, tarafsız ve adaletli bir hizmet anlayışı… Kolayca ulaşılabilen, güvenilir muhtar azaları ile birlikte şeffaf, dürüst, katılımcı bir yönetim anlayışı… Amacımız, Acıbadem’in çağdaş kimliğinin, çevre ve insan bilincinin, mahalle kültürünün korunması.

Acıbadem Mahallesi’nin problemleri nelerdir? Sorunların çözüm yollarına yönelik projelerinizden bahseder misiniz?

Yasaların muhtarlığa tanıdığı yetkiler içerisinde ve belediyelerden alabileceğimiz desteklere dayanarak; Acıbadem’deki yaşlı, engelli, yardıma muhtaç komşularımızın hakkaniyet içerisinde yardımlardan yararlandırılması, yeşil alanların mutlaka korunması, tarihi ahşap yapıların yok olmaktan kurtarılması için ilgili kurumlar nezdinde girişimler, kadın potansiyelinin harekete geçirilerek Acıbadem’in temizliği, gençlerimizin kötü alışkanlıklara karşı uyarılması çalışmaları, deprem hazırlık çalışmalarının planlanması öncelikli hedeflerimizden.

Bunu paylaş:
 • 95
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to Sakine Güvenç: Daha temiz, güvenli ve huzurlu bir Acıbadem için!

 1. Hikmet Elp Mart 10, 2019 at 11:41 pm

  Sakine Güvenç hanımı yakından tanıyan bir Kadıköylü olarak, Acıbadem’e çok şey katacağına inanıyorum. Cumhuriyet ve Atatürk değerlerine sahip, topluma karşı duyarlılıkları olan, çevre bilinci yüksek bir değerimizdir. Her zaman ülkemizde böylesine yüksek değerlerin desteklenmesi ve görev verilmesi gerektiğine inanıyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir