Yener Çakmak çizgilerle anılıyor
 Cenay Toprakkaya

Yener Çakmak çizgilerle anılıyor

Yener Çakmak çizgilerle anılıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Karikatürist, çizgi roman ve sinema araştırmacısı-arşivcisi Tevfik Yener Çakmak, aramızdan ayrılışının yıldönümünde Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde bir sergiyle anılacak.

Korku ve mizah fotoromanları alanında ilklere imza atan Kadıköylü çizer Yener Çakmak, geçtiğimiz yıl geçirdiği kalp krizi sonucu 67 yaşında aramızdan ayrılmıştı. Çakmak, ölümünün birinci yıldönümünde Karikatürcüler Derneği’nin Kadıköy Belediyesi desteğiyle düzenlediği bir sergiyle anılacak. 10 Şubat Cumartesi günü saat 16:00’da Karikatür Evi’nde açılışının yapılacağı sergi, 6 Mart 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Tevfik Yener Çakmak

“ÇOK PARA KAZANAMADIM AMA, ÇOK DOST KAZANDIM”

Anma kapsamında Tevfik Yener Çakmak için bir de söyleşi düzenlenecek. Muhittin Köroğlu ve Raşit Yakalı’nın konuşmacı olacağı etkinlik, 24 Şubat Cumartesi günü saat 15:00’de Karikatür Evi’nde olacak. Karikatür Evi’nin açılışından itibaren desteğini hiç esirgemeyen Kadıköylü çizerlerden Çakmak, çocukluğunda çizgi roman dergilerindeki resimleri çizmeye çalışarak, sanat hayatına adım atar. İlk karikatürü Objektif Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra Papağan, Pardon, Akbaba, Gırgır dergilerinde çizmeye devam eder. Karikatürle beraber farklı sanat dallarına da ilgi gösteren çizer, bu durumdan kendi payına kalanı “Çok para kazanmadım ama çok dost kazandım” diyerek özetler.

TEVFİK YENER ÇAKMAK HAKKINDA…

Tevfik Yener Çakmak, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Kızıltoprak Zühtü Paşa İlkokulu’nda okudu. Amatör olarak karikatür çizmeye ilkokul yıllarında başladı. Lise yıllarında yaz tatillerinde portre ve karikatür çizerliği yaparak, tatil yerlerini dolaştı. Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu, bir yıl öğretmenlik yaptı. Karikatürleri 1966 yılından itibaren çeşitli gazete ve dergilerde, yurt içi ve yurt dışında yarışma albümlerinde yayımlandı. Çizerliğinin yanı sıra yazarlık, araştırmacılık, tiyatro, sinema, foto roman oyunculuğu, yönetmenliği, senaristliği de yaptı. 1969-1990 yılları arasında çok sayıda gazete ve dergiye fotoromanlar yaparak, bu konuda bir rekora imzasını attı. 1988’de Altın Video’nun yapımcılığında “Piknik” adlı video filmini yazıp yönetti. Film, Saklambaç gazetesinde yayımlandı. Yener Çakmak ayrıca Vampir Dehşet Saçıyor, Okey, Avrat Peşinde adlı mizahi fotoromanlarını çizdi. Geçirdiği kalp krizi sonucu 7 Şubat 2017’de hayatını kaybetti.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir