TÜKD Kadıköy'den örnek proje: 'Güçlü Kadın, Mutlu Kadın'
 Deniz İhsan Taşdelen

TÜKD Kadıköy’den örnek proje: “Güçlü Kadın, Mutlu Kadın”

TÜKD Kadıköy’den örnek proje: “Güçlü Kadın, Mutlu Kadın”
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1949 yılında bir avuç Cumhuriyet kadını tarafından kurulan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, projelerine ara vermeden devam ediyor. Derneğin 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Kadıköy Şubesi, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını elde etmesi amacıyla hayata geçirdiği “Güçlü Kadın, Mutlu Kadın” projesini, bu yıl Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Hasanpaşa Eğitim Merkezi’nde gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda Avrupa Üniversiteli Kadınlar Birliği’nin (UWE) de üyesi olan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kadıköy Şubesi Başkanı Yüksek Mimar Yasemin Dönmez, projeyle ilgili olarak Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Derneğimiz 2006’da kurulduktan sonra Ataşehir’deki Ataevi’nde kadınlara iş, eğitim ve destek merkezi kurduk. Orada 4-5 sene kadar hijyen, sağlık ve hukuk alanlarında projeler yürüttük. Şubeleşmeyle beraber Ataşehir’de de şube açılınca, Aykurt Nuhoğlu bizi Kadıköy’e aldı. Geçen seneden bu yana sürdürdüğümüz projemiz ise  ‘Güçlü Kadın, Mutlu Kadın’. Kolay öğrenilir, kolay yapılır, kolay satılır kişisel ve evsel çeşitli ürünler yaptırıyoruz kursiyerlerimize. Bunların satışını sağlıyoruz. Geçen sene elde ettiğimiz parayı, mikro kredi şeklinde kadınlarımıza dağıttık” dedi. Yasemin Dönmez, sözlerine şöyle devam etti:

İSTANBUL’DA KURULAN İLK ŞUBE KADIKÖY… 

“Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nde faaliyetlerime 35 sene önce üniversiteden mezun olduğum zaman başladım. Önce Ankara’da yönetimdeydim, daha sonra İstanbul’a geldim ve yine yönetimde yer aldım. 2006’da biz artık yönetim şeklimizi değiştiriyoruz ve merkez İstanbul’da olacak dediler. Bana da Kadıköy Şubesi’ni kurmamı söylediler. Ben de bu şubeyi kurdum. İstanbul’da kurulan ilk şubedir Kadıköy.

KIZ ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ…

Birçok proje yaptık Kadıköy Şubesi olarak. Çok akıllı, çok başarılı, çok iyi derecelerde üniversiteye girmiş ama maddi durumları yetersiz kız öğrencilerimize burs veriyoruz. Şu anda 13 tane pırıl pırıl genç kızımız var. Onlara burs desteğinde bulunmaya devam ediyoruz. Her şekliyle her sorunlarına yetişmeye çalışıyoruz. Sık sık bursiyer öğrencilerimizle toplantı yapıyoruz. Böylece onlara hayata hazırlanma konusunda destek olmuş oluyoruz.

GELİRLERLE BİRLİKTE ÖĞRENCİ SAYISI DA ARTIRILACAK…

Ayaklarının üzerinde durmak isteyen, maddi durumu yetersiz, öğrenmeye hevesli, çalışkan ve üretici kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz. Geçen sene bu şekilde satışlarımızı pay ettik ve onlara bu paraları ödedik. Artık bakıyoruz, bizim öğrettiklerimizden daha başkalarını yapmaya başladı kursiyerlerimiz. Bu yapılanlar da satılacak ve bu defa burs havuzumuza atılacak. Belki 13 bursiyeri 23 kişiye çıkaracağız. Ne kadar çok satış yapabilirsek, burs havuzumuza ne kadar çok para kaydırabilirsek, o kadar öğrenci sayımızı arttıracağız. Burs almak isteyen çok fazla kız öğrencimiz var.”

TÜKD Kadıköy

TÜKD Kadıköy Şubesi, hem 4 yıllık üniversite mezunu binlerce kadının derneğe üye olmasını hem de “Güçlü Kadın, Mutlu Kadın” projesiyle sosyal ve ekonomik hayatta bağımsız olmak isteyen kadınların başvurularını bekliyor. Başvurularınızı, TÜKD Kadıköy Şube Başkanı Yasemin Dönmez’i 0532 331 12 97 numaralı telefondan arayarak yapabilirsiniz. Derneğin Kadıköy Şubesi’yle ilgili ayrıntıyı bilgiyi www.tukdkadikoy.org.tr adresinden edinebilirsiniz.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir