Kadir Toprakkaya

Tülay Tura Börtecene’nin 51. sanat yılı Mine Sanat Galerisi’nde…

Tülay Tura Börtecene’nin 51. sanat yılı Mine Sanat Galerisi’nde…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ressam Tülay Tura Börtecene, 51’inci sanat yılını Mine Sanat Galerisi’ndeki iki sergiyle kutluyor. Caddebostan Mine Galeri’de açılan sergi 21 resimden oluşuyor ve “Yeniler” adını taşıyor. Nişantaşı’ndaki mekanda sürecek olan sergi ise, sanatçının daha önceki dönemlerde yaptığı resimleri bir araya getiriyor.   

Börtecene, “Bir Antoloji” adını verdiği bu sergi için 20 yıllık bir dönemi kapsamasına rağmen, retrospektif sözcüğünü kullanmaktan kaçınıyor ve şöyle diyor: “Retrospektif demiyorum. Çünkü seyirci 50 yıldır yaptığım resimlerden bir seçme ile karşı karşıya gelmeyecek. Geçirdiğim dönemler hakkında tam bir fikre sahip olmayacak.”

1959 yılında, Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun olan Tülay Tura, 1961-62 yılları arasında ABD’de Wisconsin Üniversitesi’nde resim ve seramik çalışmaları yaptı. 1964-74 arasında Ankara T.E.D.’de resim öğretmenliği yapan Börtecene, 1974 yılında İstanbul’a döndü.

Kendisini “soyut dışavurumcu” olarak niteleyen sanatçı, şunları söylüyor:

“Ben, başından beri tuvale ve yağlıboyaya bağlı kaldım. Malzeme ve teknoloji ile fazla sorunum olmadı. Daha Amerika’dayken tanıştığım Pop ve Op Art gibi hareketlerle merak dışında ilgilenmedim. Tuval zemininde fberglas, cam, kum gibi malzemeden yararlanmak; bana, duyarlılığıma uzak geldi. Şiirin kelimelerle yapıldığı söylenir hep. Resim de böyledir benim için.

Renk ve lekedir her şey. Ne düşünüyorsam, ne duyumsuyorsam, ancak renkler ve lekeler aracılığıyla dile getirebilirim. Sözcüklerim onlardır. Resimlerimi anlatmak amacını gütmüyorum burada. Ben, renkler ve lekeler aracılığıyla tekil ve özgül bir dünya, daha doğrusu bir evren kuruyorum. Kaotik bir evren. Tuhaf gelebilir çok kişiye: Ben ‘akrilik’ ile de anlaşamadım. Bana boya gibi gelmedi.

50 yılın sonunda şöyle bağlayabilirim; soyutla başladım, hala aynı yolda yürüyorum. Elimden gelen buydu.”

Sergilerin ilki, Nişantaşı mekanında 5 Mart 2010 Cuma günü; ikincisi ise, 8 Mart Pazartesi günü Caddebostan mekanında sanatseverlerle buluşacak. Her iki sergi de Mayıs ayına kadar Mine Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

tul

  

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir