Haber Merkezi

Türk dünyasının Nevruz ruhu Kadıköy’de olgunlaşıyor

Türk dünyasının Nevruz ruhu Kadıköy’de olgunlaşıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türk dünyasının önemli temsilcilerinden, kardeş iki ülke arasında köprü çalışmalarını Kadıköy merkezli yürüten İstanbul Türkiye-Azerbaycan Derneği Kurucu Başkanı Sefer Karakoyunlu, baharın müjdecisi ve doğanın uyanışı Nevruz’a yönelik mesajını Kadıköy Life Dergisi’ne verdi. Milattan önce 8. yüzyıla dayanan ve Türklerin demirden dağı eriterek Ergenekon Destanı’nı yazdığı dönemden bugüne baharın gelişi olarak kutlanan Nevruz, bu yıl da Türk dünyasında “barış, kardeşlik, birliktelik ve tek vücut olabilme” mesajlarıyla karşılandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından “Tereqqı Madalyası” (Devlet Nişanı) verilen, özellikle asılsız soykırım iddialarına karşı Türkiye’nin ve dünyanın bilinçlenmesini sağlayan; birçok seminer, panel ve konferans düzenleyerek tarih-toplum bilinci oluşturan İstanbul Türkiye-Azerbaycan Derneği (İSTAD) Kurucu Başkanı Sefer Karakoyunlu, Nevruz’un Türk dünyası için büyük bir önem arz ettiğinin altını çizdi. Karakoyunlu, şu mesajları verdi:

Nevruz

“BİZLER 300 MİLYON KARDEŞ, BÜYÜK BİR POTANSİYELİZ”

Tüm coğrafyamızda 300 milyon nüfusumuz ile Türkler olarak, dünyanın eşsiz konumunda çok büyük bir gücüz. Sadece Türk devletleri olarak karşılıklı ziyaretlerimizi artırsak, ortaya çıkacak turizm potansiyeli tahmin edilemez boyutlara ulaşacaktır. Daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olup, kenetlenmek zorundayız. Nevruz Bayramımız, bizi aynı çatı altında toplanmayı hatırlatan önemli bir başlangıçtır.

Sefer Karakoyunlu

“BU YIL DA COŞKU VE ONURLA KUTLADIK”

İstanbul Türkiye-Azerbaycan Derneğimiz olarak Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde unutulmaz bir akşamda daha kardeşlerimizle bir arada olduk. Muhteşem bir program ile geçmişten günümüze Nevruz Bayramı’nı tüm geleneksel özellikleriyle canlandırdık, kardeşlik havasında coşkuyla kutladık. Kadıköy merkezimizde de sosyal aktivitelerimizi ve kültürel çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yeni ve gelecek nesillere Türklük değerlerini aşılıyoruz. Türk dünyasına gönül veren herkesi merkezimize davet ediyorum.

istanbul türkiye azerbaycan derneği

“KARDEŞLİK VE DAYANIŞMAMIZ SONSUZA DEK SÜRSÜN”

Nevruz; Türkiye’nin, Azerbaycan’ın ve Türk dünyasının birlik ve dayanışma günü bayramıdır. Bu bayram birlik, dayanışma ve kardeşliğimizin harcıdır. Nevruz; yeni gün, yeni yıl ve yani hayat demektir. Nevruz; toprağa, suya ve doğaya canın gelmesi, yüce yaradanın insanoğluna bir lütfudur. Bugün, aynı zamanda hakkın batıla, mazlumun zalime ve haklının haksıza galip geldiği bir gündür. Bugün 80 milyon Türkiye’nin, 300 milyonluk Türk dünyasının kardeşlik ve dayanışma günüdür. Bu kardeşlik ve dayanışmamız sonsuza dek sürsün.

istad

“TÜM DÜNYAYA BARIŞ, HOŞGÖRÜ VE HUZUR DİLİYORUM”

Azerbaycan ile Türkiye’nin dostluk ve kardeşliği asırlara dayanmaktadır. Bu dostluk, kardeşlik ve dayanışma Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Bakü’de ve Kurtuluş Savaşı’nda tezahür etmiştir. Biz bugün varlığımızı Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Azerbaycan Bakü’de şehit olan soydaşlarımıza borçluyuz. Bu vesile ile Çanakkale şehitlerini ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde vatan ve bayrak uğruna şehit olan tüm soydaşlarımızı saygı ve hürmetle anıyoruz. 2017 yılının Nevruz bereketiyle devam etmesini ve tüm dünyaya barış, hoşgörü ve huzur getirmesini diliyorum.

İSTAD, KADIKÖY’DEN BÜYÜK KİTLELERE ULAŞIYOR…

Türkiye ile Azerbaycan arasında önemli sosyo-kültürel çalışmalara imza atan İSTAD, Altıyol’da bulunan genel merkezi aracılığıyla başta Azerbaycan olmak üzere 300 milyonluk Türk ailemi ile etkileşim içerisinde olma çalışmalarını yürütüyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir