Ünlü Fransız yazar Oscar Brenifier, Optimum Outlet’e konuk oldu…
 Kadir Toprakkaya

Ünlü Fransız yazar Oscar Brenifier, Optimum Outlet’e konuk oldu…

Ünlü Fransız yazar Oscar Brenifier, Optimum Outlet’e konuk oldu…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Optimum Outlet ve Tudem Yayınları işbirliği ile 29 Haziran’da İstanbul’a gelen ünlü filozof Oscar Brenifier, Optimum Outlet’te çocuklar ve ailelerle buluştu…

“Optimum Çocuk Kulübü” etkinlikleri kapsamında yetişkinlere yönelik bir “Düşünme Atölyesi” gerçekleştiren Oscar Brenifier, çocuklarıyla doğru iletişim kurmak isteyen bilinçli ebeveynlere yol gösterici ve eğitici bilgiler verdi. Yıllarını çocuklarla felsefe yapmaya adayan Oscar Brenifier, nefes alıp veren herkesin mutlaka sormuş olduğu “zaman, mekân, duygu, benlik” vb. soruları, özellikle çocuk-ebeveyn ilişkileri üzerinden gündeme getirdi.

Kitapları ve Aralık 2009’da İstanbul’da gerçekleştirdiği atölye çalışmalarıyla Türkiye’de bir hayli üne kavuşan Oscar Brenifier, katılımın oldukça yoğun olduğu İstanbul Optimum Outlet’teki atölye çalışmasının ardından, “Filozof Çocuk” serisinden kitaplarını imzaladı.

Kaleme aldığı “Filozof Çocuk” kitap serisinde, çocukların eleştirel ve yaratıcı düşünme yeteneklerini açığa çıkarmalarının; kendilerini, hayatı ve çevrelerini gözlemleyerek yeni keşiflere açık olmalarının altyapısını hazırlayan Brenifier, kitaplarıyla tüm çocuklara sorgulayıcı düşüncenin kapılarını aralamakta.

“Filozof Çocuk” kitap serisi, çocuklarıyla onların seviyesinde doğru diyalog kurmak isteyen büyükler için vazgeçilmez bir rehber, hayat üzerine tekrar tekrar düşünüp felsefe yapmak isteyen yetişkinler için ise bir el kitabı niteliği taşıyor.

OSCAR BRENIFIER KİMDİR?

1954 yılında Cezayir, Oran’da dünyaya gelen Oscar Brenifier, Kanada’da bulunan Ottowa Üniversitesi’ndeki Biyoloji lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Sorbonne’da Felsefe doktorası yapmıştır. Felsefe öğretimi, felsefe uygulaması ve çocuklar için felsefe alanlarında uzman olan Brenifier, başta Fransa olmak üzere; aralarında Cezayir, Çin, Bulgaristan, Etiyopya, Meksika, Rusya, Lübnan, Mali, Norveç, ABD gibi 30’dan fazla değişik ülkede, farklı okullar ve seviyeler için (ilköğretim okulları, liseler, kolejler, normal okullar vb.) felsefe atölyeleri düzenlemektedir.

Oscar Brenifier, okullar dışında kültür merkezleri, kütüphaneler, hapishaneler ve evsiz sığınaklarında da çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir. Öğretmen eğitimi (çocuklarla felsefe, felsefe atölye çalışmaları) ve felsefe danışmanlığı konularında son derece yetkin bir isim olan Brenifier; aralarında İspanya, İtalya, Norveç, Peru, Tayvan’ın da olduğu dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde ders vermektedir. 1994’ten beri “Institut de Pratiques Philosophiques”in başkanlığını da sürdürmekte olan Brenifier, Uluslararası UNESCO 2006 “Yeni Felsefi Uygulamaları” konferansının kurucusudur.

 
 
 
 
 
 
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir