“Şeb-i Arus” İstanbul’da...
 Kadir Toprakkaya

“Şeb-i Arus” İstanbul’da…

“Şeb-i Arus” İstanbul’da…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul, bu yıl ikinci kez Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü olan “Şeb-i Arus” törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz yıl çok geniş bir katılımla ilki düzenlenen “Şeb-i Arus İstanbul” etkinliklerinin ikincisi, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 13 Aralık Cuma akşamı Ülker Sports Arena’da gerçekleştiriliyor.

Sunuculuğunu Ertem Şener’in gerçekleştireceği gecede, tasavvuf müziğinin usta ismi Sami Özer’in yorumlarına ünlü sanatçılar Alişan ve Kutsi, ilahi düetleriyle eşlik edecek. Gece, Mevlevi Ayin-i Şerifi ve Sema Gösterisi ile son bulacak.

“ŞEB-İ ARUS” İKİNCİ KEZ İSTANBUL’DA…

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleriyle özetleyen tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 740. ölüm yıldönümü nedeniyle her yıl Aralık ayında yapılan törenler, bu yıl yeniden Konya’nın dışına taşıyor. Mevlana’nın “Şeb-i Arus – düğün gecesi” olarak nitelediği ölümü vesilesiyle Konya’da düzenlenen törenlere, dünyanın dört bir yanından gelen yoğun ziyaretçi talebi, törenleri ikinci kez İstanbul’a taşıdı.

ÜLKER SPORTS ARENA’DA UNUTULMAZ BİR GECE…

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ülker Sports Arena’da düzenlenecek Şeb-i Arus töreni, İstanbullulara bir kez daha unutulmayacak bir gece yaşatacak. AdStation tarafından TOKHAYDER (Tokad-i Hayreddin, Sürmeli Muhiddin, Ahmet Bolevi Tasavvuf Yolu Derneği) himayesinde düzenlenen gece, bu eşsiz yolculuğu İstanbul’da yaşamak isteyenler için organize ediliyor.

İSTANBUL SEMALARI “AYİN-İ ŞERİF” İLE ŞENLENECEK…

13 Aralık 2013 Cuma gecesi İstanbul semaları, Mevlana aşığı semazenlerin ayin-i şerifi ile şenlenecek. Bu gece için zemini semazenler için özel olarak yeniden döşenen, ses ve ışık sistemi ile birlikte bütün alanları gecenin havasına uygun şekilde hazırlanan Ülker Sports Arena’da, İstanbul’un o eşsiz silueti bir tennurenin eteğinde gökyüzüyle buluşacak. 

Şeb-i Arus İstanbul Etkinlik Programı… 

Tarih: 13 Aralık Cuma 

Mekan: Ülker Sports Arena / Ataşehir 

Saat: 20.00 – 23.00 

Biletler: Biletix internet sitesi  ve tüm Biletix gişeleri

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir