Aydın Erkmen'den Atatürk Resimleri İllüstrasyon Sergisi
 Erol Ünal

Aydın Erkmen’den Atatürk Resimleri İllüstrasyon Sergisi

Aydın Erkmen’den Atatürk Resimleri İllüstrasyon Sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ünlü illüstratör ve grafik sanatçısı Aydın Erkmen’in yakın bir zamanda kaybettiği değerli eşi Prof. Dr. Nazan Erkmen’in anısına düzenlediği “Atatürk Resimleri İllüstrasyon Sergisi”, 10 Kasım Cuma günü saat 17:00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Kadıköy Kent Konseyi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Kadıköy Şubesi’nin birlikte organize ettiği, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan sergi, 16 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Aydın Erkmen

AYDIN ERKMEN HAKKINDA…

Aydın Erkmen, 1943’de Aydın’da doğdu. 1968’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 1969-1972 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde serbest grafik ve illüstrasyon asistanı olarak görev aldı. 1991-2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde eğitmen olarak görev yaptı. 1969-2000 yılları arasında Maya Reklam, Grafik Maya, Era Tanıtım, Kanguru gibi Türkiye’nin belli başlı reklam ajanslarında sanat direktörü olarak çalıştı.

Aydın ErkmenSAYISIZ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ…

Tasarımını yaptığı ve resimlediği birçok kitap, Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı. Milliyet Yayınları, Ada Yayınları, Turing ve Otomotiv Kurumu, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yayınları dahil olmak üzere sayısız kitap resimledi, yüzlerce kitap kapağı yaptı. 1965-1990 arası Grafikerler Meslek Kuruluşu Grafik Tasarım Birincilik Ödülleri, 2000’de Osmanlı Devleti 700. Kuruluş Yıldönümü Amblem Yarışması Birinciliği, 2002’de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi çalışmaları için Genel Kurmay Başkanlığı Büyük Ödülü aldı.

ATATÜRK VE KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ’NDEKİ PANORAMALARININ ÖYKÜSÜ…

Aydın Erkmen, 2002 yılında Anıtkabir’de ziyarete açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde, Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu Şeref Salonu’nun altındaki 3 bin metrekarelik sütunlu alanda, dünyada eşi benzeri bulunmayan üç adet dev panoramaya imza attı. 6×40 metre büyüklüğündeki Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları Panoraması, 7×30 metre büyüklüğündeki Sakarya Meydan Savaşı Panoraması ve 7×30 metre büyüklüğündeki Büyük Taarruz Panoraması ile müzedeki dev tabloların siyah beyaz eskizleri Aydın Erkmen tarafından yapıldı, renklendirilmesi ise yağlı boya tablo olarak sanatçının yönlendirdiği Rus ressamlar tarafındaAydın Erkmenn gerçekleştirildi. Panoramaların oluşturulabilmesi için Turgut Özakman’ın yazdığı senaryodan hareketle, Kurtuluş Savaşı muharebelerinin geçtiği alanlarda figüranlar kullanılarak 14 bin kare fotoğraf çekilmiş ve bu fotoğraflardan yararlanılarak eskizler hazırlandı. Rusya ve Hollanda’daki büyük resim stüdyolarında dev panoramalar bir bütün olarak hazırlanarak, bunları sarmak için bir makina imal edildi. Böylece panoramalar silindir haline getirilerek, uçakla Ankara’ya taşındı, ardından tırlarla havaalanından Anıtkabir’e getirildi.

POSTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN PULLARI BASILDI…

Aydın Erkmen, 2008’de Çanakkale Eceabat iskele meydanında 45×2,5 metre büyüklüğündeki (dijital diaroma) Çanakkale Savaşı’nı da resimledi. Posta Genel Müdürlüğü tarafından, Erkmen’in yaptığı İstanbul’un Fethi’nin 550. Yıldönümü Pulları (4 adet) ve Cumhuriyet’imizin 80. Yılı Anı Pulu basıldı.

Aydın Erkmen

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir