İzocam, sessiz şehirlerin ütopya olmadığına dikkat çekiyor
 Haber Merkezi

İzocam, “sessiz şehirlerin” ütopya olmadığına dikkat çekiyor

İzocam, “sessiz şehirlerin” ütopya olmadığına dikkat çekiyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İzocam, Dünya Şehircilik Günü vesilesiyle konforlu, enerji verimli ve sürdürülebilir şehirler kadar sessiz şehirlerin yaratılabilmesi için de “yalıtım” ve “Multi Konfor binaların” önemine vurgu yapıyor. Kentsel dönüşümün, ısı kadar ses yalıtımlı yeni binaların inşa edilmesi için de büyük bir fırsat olduğunun altını çiziyor.

Gün geçtikçe artan gürültü kirliliği, yaşam kalitesini ve insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. İzocam da gürültü kirliliği için en etkili çözümün doğru uygulanmış ses yalıtımı olduğuna dikkat çekiyor ve bu alanda sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor. Dünya Şehircilik Günü’nde İzocam, özellikle de konforlu yaşam alanları yaratılmasında yalıtımın etkili olduğunun altını çiziyor. Buna bağlı olarak da kentsel dönüşümün en verimli şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

KONFORLU YAŞAMDA YALITIMIN ÖNEMİ…

Şehirlerin sunduğu en büyük rahat, konforlu yaşam alanlarıdır. Bu nedenle evlerimizde en çok aradığımız özellik konfordur. Yaşam alanlarımızın istediğimiz sıcaklıkta olması, sokak ve komşu gürültüsünden arındırılmış, güven dolu alanlarda yaşamak, şehirdeki insanın en büyük arzusu. Konfor alanı olarak tanımladığımız evlerimizde istenen sıcaklığı, yangın güvenliğini sağlamak ve istenmeyen sesleri dışarıda tutmak, yalıtım ile gerçekleşebiliyor.

İzocam

DOĞRU MALZEME İLE DOĞRU YALITIM…

Şehirleşme ve sanayileşme ile birlikte gün geçtikçe artan ses ve gürültü kirliliği, insanları ruh ve beden olarak zorlayarak, yaşam kalitesini düşürüyor. Gürültü kirliliğinden korunmak için en ideal yöntemlerden biri ise “yalıtım”. Doğru malzeme ile yapılan kalın yalıtım uygulamaları ile hem ısı kayıpları, hem de olası bir yangın halinde azami ölçüde can ve mal kaybı önlenebiliyor. Kalın yalıtım uygulamaları, ses geçirgenliğini azaltıyor ve hem dış gürültülerden hem de komşu daire veya binadan gelebilecek gürültülerin evin içine girmesini engelliyor.

SESSİZ ŞEHİRLER VURGUSU…

Şehir gürültüsü, günümüzde hemen herkesin rahatsızlık duyduğu, insan psikolojisi üzerinde de olumsuz etkileri olan önemli sorunlar arasında yer alıyor. Gereksiz yere çalınan kornadan, egzoz veya inşaat gürültüsüne kadar herkesin kulaklarını tıkamak istediği çok sayıda gürültü, yaşam konforunu olumsuz yönde etkiliyor. İzocam da bu nedenle “sessiz şehirler”e odaklanıyor ve hem şehir gürültüsünü en aza indirecek, hem de bina genelinde alınacak çözümleriyle daha yaşanılır kentler oluşturmak için çalışmalar yürütüyor.

izocam genel müdürü levent gökçe

MULTİ KONFOR BİNALAR ÖNE ÇIKIYOR…

İzocam Genel Müdürü Levent Gökçe, İzocam’ın gürültü kirliliğine karşı kendine özgü ifadesi olan “sessiz şehirler” ile başlattığı mücadelede Multi Konfor binaların öne çıktığını vurgulayarak; “Şehir gürültüsünün yarattığı stresten uzak durmak için alınabilecek önlemler arasında, gürültüyü çokça zaman geçirilen yaşam ve çalışma alanlarından uzak tutmak gerekiyor. Gelişmiş şehirlerde insanlar, zamanının yüzde 90’ını kapalı alanlarda geçiriyor. Dışarıdan gelen şehir gürültüsü ile birlikte bina içinde oluşan gürültülere de önlem alınması gerekiyor. Evde komşu ve sokak gürültüsü, fabrikalarda işçi sağlığı, ofislerde sessiz çalışma ortamları sağlayabilmek Multi Konfor şartlarıyla mümkün olabiliyor. Multi Konfor bina şartları, bunlara ek olarak tiyatro, sinema, konser ve benzeri kültürel etkinliklerin sergilendiği yerlerde de doğru akustik uygulamalar ve ses geçirgenliğinin önlenmesi için de özel alanların korunmasına hizmet ediyor” ifadelerini kullandı.

SES YALITIMI İÇİN İDDİALI ÇÖZÜMLER…

Gökçe, açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Bu alanlarda istenen sessizliğe ulaşmada ise, dış cephe yalıtımıyla birlikte yapıların iç duvar yüzeyleri, ara bölmelerinde ve katlar arasında doğru ürünlerle doğru yalıtım uygulanması önem taşıyor. İzocam’ın sessiz şehirler yaratmada etkili olan taşyünü ve camyünü ürünleri, ses yutucu özellikleriyle ses yalıtımı için iddialı çözümler sunuyor. Sessiz şehirlere Multi Konfor Bina şartlarıyla ulaşılabilir. Multi Konfor binalar; iç hava kalitesi, ısı ve yangın yalıtımına ek olarak ses yalıtımı ve akustik konfor da sunuyor. Sessiz şehirler oluşturabilmek için inşa edilen yapıların Multi Konfor bina şartlarına uygun olması gerekiyor. İzocam, Multi Konfor binalara yönelik sunduğu camyünü ve taşyünü ürünleriyle ses köprülerini engelleyecek çözümler sağlıyor.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir