Dünyanın en iyi 10 okulundan biri Kadıköy'de!
 Cenay Toprakkaya

Dünyanın en iyi 10 okulundan biri Kadıköy’de!

Dünyanın en iyi 10 okulundan biri Kadıköy’de!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan ve Türkiye’nin ilk ekolojik yuvası olma özelliği taşıyan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası, dünyanın en iyi tasarlanan 10 okulu arasına girdi.

15-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleştirilecek Dünya Mimarlık Festivali’nin (World Architecture Festival) finalistleri açıklandı. Toplam 924 projeden 434’ünün finale kaldığı ödül programında, okul kategorisinde Türkiye’den Kadıköy Belediyesi Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası da var. Dünya Mimarlık Festivali’nin bu yılki listesinde İngiltere, Avusturalya, Hollanda, Estonya ve Hindistan’dan okul projeleri bulunuyor.

Bahriye Üçok Ekolojik Yuvası

BAHRİYE ÜÇOK EKOLOJİK ÇOCUK YUVASI NASIL BİR BİNA?

Kadıköy Belediyesi’nin Sahrayıcedit Mahallesi’nde yer alan yuva, Eylül 2016 tarihinde hizmete açıldı. Türkiye’nin ilk ekolojik yuvası olma özelliğini taşıyan bina; inşaatından iç tefrişatına, enerji ve su gibi temel altyapısına kadar bütünüyle çevreci bir tasarım ile yapıldı. Kadıköy Belediyesi’nin Yeşil Yuva Projesi; her yönüyle sağlıklı öğrenim ve öğretim mekanları, enerji tasarrufu, uygulamalı ve doğa dostu eğitim amaçlanarak projelendirildi. Bu yüzden binayı kullanacak çocuklar ve eğitimciler için dayanıklı, emniyetli, sağlıklı, rahat ve ekonomik ortamlar sağlandı.

Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE UYGUN OLARAK TASARLANDI…

Binanın tasarım, yapım, işletim, kullanım, bakım, onarım, yeni işlev kazandırma aşamalarında ekolojik sistemin korunması için enerji, su, malzeme, arsa, sermaye gibi tüm kaynaklar etkin kullanıldı. Örneğin yuvanın ısınma ve aydınlatması, güneş panelleriyle sağlanıyor. Yuvada ayrıca yağmur suyu biriktirilerek, bahçe sulama ve klozetlerde kullanılıyor. Ortalama 25-30 m2’lik beş adet sınıfa sahip olan yuvada, 3-6 yaş arası 110 çocuk hizmet alıyor. Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası‘nın bahçesi de çocukların gelişimine uygun olarak tasarlandı. Bahçede çeşitli meyve ve sebze yetiştirilen permakültür çalışmaların uygulandığı alanlar var. Çocuklar burada hem meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini görüyor, hem de yetişen meyve ve sebzelerin tadına bakabiliyor.

Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir