Dev proje Avrasya Tüneli hizmete girdi
 Kadir Toprakkaya

Dev proje Avrasya Tüneli hizmete girdi

Dev proje Avrasya Tüneli hizmete girdi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayolu ile birleştirerek, Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli’nin açılışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete giren proje, Kadıköy’ün değerine değer kattı.

Açılış töreni öncesinde alana vatandaşlar için mobil mescit, tuvalet ve sağlık alanları kuruldu. Vatandaşlar, kendilerine ayrılan bölüme arama noktalarından geçerek alındı. Bu esnada vatandaşlara Türk bayrağının yanı sıra Türk bayrağı logolu atkı, bere ve eldiven dağıtıldı.

YILBAŞINA KADAR GEÇİŞ ÜCRETİ 15 TL OLACAK…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Avrasya Tüneli’nden geçiş ücretinin yılbaşına kadar 15 TL olacağını, gelirlerin de şehit ailelerine aktarılacağını ifade ederek; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet ne istiyorsa o olur, gerisi teferruattır. Açılışını yaptığımız ve adını Avrasya Tüneli olarak belirlediğimiz geçidimiz hayırlı olsun. İki kıtayı birbirine bağlayan böyle nadide bir ülkenin, aynı zamanda bir şehrin mensuplarıyız. Bu şehir, gerçekten uğruna birçok şey feda edilebilecek bir şehirdir. Bundan sonrası Kanal İstanbul. Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacağız.”

4,5 MİLYAR TL’LİK DEV PROJE…

Başbakan Binali Yıldırım ise şu açıklamalarda bulundu: “Yol medeniyet dedik, 14 yılda 6 bin kilometrenin üzerine 19 bin kilometre bölünmüş yol inşaa ettik. Bugün 76 ilimiz, birbirine bölünmüş yollarla bağlandı. Demir ağlarımızı yeniledik. Kara tren devrinden hızlı tren dönemine geçtik. Hava yolunu halkın yolu yaptık. Bugün dünyanın en büyük havalimanını yapan ülkenin adı Türkiye’dir. İnşallah yeni havalimanımızı 2018’in 26 Şubat’ında devreye almış olacağız. Bugün de ecdadımıza yakışır bir projeyle huzurunuzdayız. 4,5 milyar TL’lik bir proje. İki katlı olarak yapıldı, 1 kat gidiş, 1 kat geliş. Bu projede emeği geçen çok insan var. Yükleniciler, Yapı Merkezi ve Kore şirketine çok teşekkür ediyorum. Türkiye’ye güvendiler, buraya yatırım yaptılar.”

KONUT FİYATLARINI YÜZDE 30 ARTIRDI…

Deprem ve tsunamiden etkilenmeyecek, üstün güvenlik özellikleriyle sığınak olarak da kullanılabilecek olan Avrasya Tüneli, her iki yakadaki giriş ve çıkışlarına yakın bölgelerde konut fiyatlarını da son bir yılda yüzde 30 arttı. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahta, Kazlıçeşme ile Göztepe arasında inşa edilen tünelin sağladığı değer artışlarından bahsetti.

Avrasya Tüneli

ANADOLU YAKASI’NDA GÖZTEPE-HAREM HATTINI ETKİLEDİ…

Makbule Maya; “Avrasya Tüneli projesinden etkilenen bölgeler, Asya yakasında D-100 karayolunun Göztepe-Harem arasında kalan kısmının etrafında konumlu Üsküdar’a bağlı Acıbadem, Koşuyolu ve Ünalan ile Kadıköy’e bağlı Hasanpaşa ve Merdivenköy mahalleleri; Avrupa yakasında ise Fatih ilçesine bağlı Cankurtaran, Yenikapı ve Yedikule mahalleleri ile Zeytinburnu ilçesinin sahil kesimidir” açıklamasında bulundu.

Avrasya Tüneli

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir