Dönüşüm İstanbulluların merceğinde...
 Kadir Toprakkaya

Dönüşüm İstanbulluların merceğinde…

Dönüşüm İstanbulluların merceğinde…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve şehircilik konusundaki soruları yanıtlamak, ihbar ve şikâyetleri değerlendirmek amacıyla oluşturulan “Alo 181″ çağrı merkezine en çok talep İstanbullulardan geldi. ÇED çalışmaları, gürültü, hava kirliliği, çevre yardımları ve imar uygulamaları; vatandaşların merkezi arama nedenleri arasında bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşla birebir iletişim kurabilmek amacıyla hayata geçirilen “Alo 181″ Çağrı Merkezi, en çok İstanbul’dan aranırken, en fazla merak edilen konu ise kentsel dönüşüm oldu. Türkiye genelinde Bakanlığın çalışma alanına giren tüm konularda vatandaşların sorularını yanıtlamak, sorunlara kaynağında müdahalede bulunmak amacıyla hizmet veren “Alo 181″ çevre hattını, geçen yıl 242 bin 347 kişi aradı. Çağrı merkezini arayan vatandaşların yüzde 72,98′i bilgi alırken; yüzde 22,45′i şikâyette, yüzde 4,56′sı ise ihbarda bulundu.

EN ÇOK MERAK EDİLEN KONU KENTSEL DÖNÜŞÜM…

Merkezi arayanlar en çok sırasıyla riskli yapı, riskli alan, finansman-kredi ve altyapıya ilişkin olmak üzere kentsel dönüşümü sordu. ÇED çalışmaları, gürültü, hava kirliliği, çevre yardımları ve imar uygulamaları da, vatandaşların merkezi arama nedenleri arasında yer aldı.

EN ÇOK İSTANBULLU, EN AZ TUNCELİLİ ARADI…

Merkezin en çok arandığı il, 17 bin 433 kişiyle İstanbul oldu. 11 bin 414 İstanbullu kentsel dönüşümü sorarken; 968 kişi ÇED çalışmaları, bin 26 kişi çevre yönetimi, 500 kişi mesleki hizmetler, 142 kişi mekânsal planlama, 98 kişi yapı denetim çalışmaları, 19 kişi doğal sit ve korunan alanlar için aradı. En çok çağrının geldiği İstanbul’u 2 bin 982 kişiyle İzmir, 2 bin 774 kişiyle Ankara, 2 bin 203 kişiyle Bursa, 2 bin 103 kişiyle Kocaeli, bin 510 kişiyle Antalya, bin 416 kişiyle Konya, bin 15 kişiyle Adana, 952 kişiyle Trabzon ve 903 kişiyle Kayseri takip etti. Tunceli 27, Kilis 31 ve Bayburt 34 kişiyle çağrı merkezinin en az arandığı iller oldu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir