5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü üzerine
 Nusret Karaca

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü üzerine

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü üzerine
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Güne anlam kazandırmak… Çok zamandır bu kadar mutlu bir gün yaşamamıştım. Dışarıda daha önceleri tatmadığım, tadamadığım duygu yoğunlukları… Daha sabahtan başladı her şey; televizyonlarda özel programlar, gazetelerde övgü dolu makaleler…

Sokaklarda eğlenen, halay çeken eğitimciler ve onları alkışlayarak, gülerek izleyen güvenlik görevlileri. Evimize gönderilen çiçekler, devlet büyüklerinin öğretmenleriyle ilgili anıları, minnet ve şükran ifadeleri… Başarılı olmanın ölçütünü çalışan, proje üreten, sanatsal ve bilimsel etkinliklerin içinde deneyimli insan olarak belirleyen Milli Eğitim yöneticilerinin özel teşekkürleri… Atamalarda bunlara gösterilen özen, eğitimcilerimizin yurt içi ve yurt dışı mesajları, öğrencilerimizin telefon, mesaj ya da msn’leri… Bugünkü konumlarında eğitimcilerin paylarını her zaman ifade eden büyük iş adamlarımız… Ne güzel değil mi?..

Güzel bir düş, ütopya… Ulaşılamaz mı gerçekten? Elbette değil, fakat nasıl? Gerçekte günün manşetleri öğretmenlerin hep ekonomik durumu, fakirliği üzerine… Utanıyorum, her şey para olduğu için elbette. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalara göre örnek bir (yakın tarihte yapılmış veya yapılacak olan araştırmalarda üç aşağı beş yukarı küçük değişiklikler olabilir) tablo şöyle:

Dünya Öğretmenler Günü

Geçtiğimiz yıllardaki (arşivimden) bazı araştırma sonuçlarına göre yılda en fazla çalışan öğretmen, yılda 1.832 saatle Türkiye’de… Tabi en az ücret alan da, yıllık 15 bin 780 dolar… OECD ortalamasına göre Türkiye’de öğretmen, diğer öğretmenlere göre 170 saat fazla çalışıyor (Bu sonuçlarda yeni araştırmalar ile üç aşağı/beş yukarı değişiklikler olmuştur). Şimdi, 24 Kasım Öğretmenler Günü gelecek ve bizler yine şu cümleyi duyacağız (ya da benzeri) sıklıkla… Öğretmenlerimizin sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi için gereken önlemler alınacaktır. Gün bitecek, her şey aslına dönecek.

Benim, öğretmen eşimin, okutmaya çalıştığımız kızımızın ve bizler gibilerin “para” ötesi değerlerle ayakta dik duruşumuz için, “Dünya Öğretmenler Günü” kutlu olsun…

***

Neden 5 Ekim?

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) ile Dünya Çalışma Örgütü (ILO) arasında öğretmenlerin toplum içindeki yeri konulu sözleşmeye dayanır (1966). 1994 yılından itibaren 100’den fazla ülkede Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

5 Ekim Dünya öğretmenler Günü

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir