Fenerbahçe Gönüllüleri, Dr. Ayça Kaya'yı ağırladı
 Benusen Sağdan

Fenerbahçe Gönüllüleri, Dr. Ayça Kaya’yı ağırladı

Fenerbahçe Gönüllüleri, Dr. Ayça Kaya’yı ağırladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Renkli etkinlikleriyle adından söz ettiren Fenerbahçe Gönüllüleri, bu kez Caddebostan Kültür Merkezi’nde İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya’yı ağırladı. Büyük beğeniyle karşılanan etkinlikte kalıcı kilo kontrolünün püf noktalarını anlatan ve yanlış diyet uygulamalarına değinen Kaya, ayrıntılı sunumu ile katılımcılardan tam puan aldı.

İNSAN BEYNİ İLE DOYAR, MİDESİ İLE DEĞİL…

Dr. Ayça Kaya, Fenerbahçe Gönüllüleri’ne nazik davetleri için teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu hususlara değindi: “Bir canlı ne kadar az yerse, o kadar çok yaşar. Sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflamak akılda başlar. İnsan beyni ile doyar, midesi ile değil. Yaptığımız yanlışlardan biri, kendimizi başkalarıyla kıyaslamaktır. Bunu asla yapmamalıyız.

MİKTAR AZ, ÇEŞİT BOL YİYİN…

Yardımcı yemekleri önce, ana yemekleri sonra yemeliyiz. Tartıdan korkmamalıyız. Türk toplumu olarak yaptığımız en büyük yanlış, karbonhidratı çok tüketmektir. Beslenmemizde karbonhidratı sadeleştirmeli ve kontrollü tüketmeliyiz. Kilo kontrolü için en çok dikkat edilmesi gerekenler tahıl, yağ ve porsiyondur. Az miktarlarda, fakat bol çeşitli bir beslenme anlayışını benimsemeliyiz. Fazla kiloların sebebi her zaman çok yemek değildir, kilo aldıran başka sebepler de vardır. Bunların iyi tespit edilmesi gerekir.

3D KURALI…

Beslenme alışkanlıklarımızda ‘3D’ (Dur, Düşün, Davran) kuralı büyük önem taşır. Kilo kontrolü için bu kuralı uygulamalı ve gerçekten gerekliyse yemek yemeliyiz. Nasıl alışveriş yaparken düşünmeden her şeyi almıyorsak, beslenirken de düşünmeden her şeyi yememeliyiz. Aşırıya kaçarsak bitti artık diye pes etmemeli, sonraki öğün kalorimizi kısıtlayarak dengeli beslenmeliyiz.”

Ayça Kaya
HER GÜN YENİDEN BAŞLAYIN…

İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya, yanlış diyetin hayati sorunlara yol açtığını da belirterek; “Dünyadaki bütün diyetlerin başarısızlığının sebebi, listeyi bir süre uygulayıp daha sonra kontrolü kaybetmektir. Sağlıklı beslenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirip bunun dışına çıkmak zorunda kaldığımızda, pes etmeden ertesi gün yediklerimize dikkat ederek sağlıklı beslenmeye devam etmemiz gerekir” açıklamasında bulundu.

SAYARAK ZAYIFLA…

Sunumunun ardından katılımcıların sorularını uzun uzun cevaplayan “Sayarak Zayıfla” adlı kitabını okurları için imzalayan Dr. Ayça Kaya’ya, etkinlik sonunda Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Ayten Çokdan tarafından sahnede çiçek takdim edildi.

DR. AYÇA KAYA’DAN ERTESİ GÜN DİYETİ…

Sabah: 3 kaşık yulaf ezmesi, 1 kase yoğurt, meyve
Öğle: 4-5 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, salata, yoğurt, 1 dilim ekmek
İkindi: 1 bardak süt, meyve
Akşam: Öğle menüsü

Bunu paylaş:
  • 43
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir