Gebe Eğitim Programı ile anne adayları daha bilinçli...
 Kadir Toprakkaya

Gebe Eğitim Programı ile anne adayları daha bilinçli…

Gebe Eğitim Programı ile anne adayları daha bilinçli…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hamilelik, kadınların hayatında en özel dönemlerden biri… Gebeliğe bağlı sağlık sorunları dışında, 40 haftalık sürecin nasıl geçirileceği gebelerin elinde. Hafta hafta bebeğin gelişim takipleri, doktor muayenelerinde duyulan heyecanlar, içten gelen bir kıpırtı, yakın çevreden iletilen gebelik deneyimleri ve en önemlisi internet üzerinden edinilen ve doğru olduğu düşünülen bilgiler…

Gebelerin uzun, meşakkatli ve bilgiye ihtiyaç duyduğu bu süreçte, “Central Hospital Gebe Eğitimi Programı”nda; gebelik takipleri süresince anne adaylarına, doğum sonrası annelere yeni doğan bebek bakımı ve emzirme konusunda, en önemlisi de annenin doğum sonrası sağlığı konusunda doğru bilgiye ulaşmada ihtiyaç duyulan bilgiler paylaşılıyor.

Anne adaylarına özel sosyal sorumluluk projesi…

Central Hospital Gebe Eğitimi Programı, gebelikle ilgili en doğru bilgiyi, uzman bir ekip tarafından anne adaylarına verebilmek üzere yaklaşık iki yıl önce sosyal yorumluluk projesi olarak hayata geçirildi. Süreklilik sağlanan eğitim programı, her ayın son Cuma günü planlanarak gerçekleştiriliyor. Son olarak 16.’sı düzenlenen gebe eğitim programına, yakın çevrenin yanı sıra İstanbul’un farklı lokasyonlarından, hatta şehir dışında yaşayan anne adaylarından da katılım sağlandı.

Yeni medikal gelişmelerin takip edildiği ve gerektiğinde revizyonların yapıldığı program çerçevesinde, anne adaylarının kadın doğum uzmanı, çocuk sağlığı uzmanı, fizyoterapist, diyetisyen ve bebek hemşiresi gibi multidisipliner bir ekip ile bir araya getirilmesi, eğitim programı ile bilinçlendirilmesi ve kafasında oluşabilecek tüm sorulara cevap alabilmesi sağlanıyor.

Gebe egitimi

Gebelik eğitiminde geçirilen keyifli saatler…

Nisan ayının son haftası gerçekleştirilen Central Hospital 17. Gebe Eğitim Programı’na, İstanbul’un farklı ilçelerinden gelen 36 anne adayı katıldı. Anne adayları, 5 farklı branştan uzmanla buluşarak, gebelik ve doğum sonrası yeni doğan dönemleriyle ilgili faydalı bilgiler edindiler. Central Hospital’ın ödüllü aşçısı tarafından hazırlanan ikramlar eşliğinde güzel vakit geçirdiler. Eğitimin sonunda, anne adaylarıyla fotoğraf çekimi yapılarak katılım sertifikaları verildi.

Gebe eğitiminin içeriği çok önemli…

Gebe Eğitimi Programı’nın içeriği oldukça önemli. Central Hospital Gebe Eğitimi Programı süresince anne adaylarına; gebelik evreleri ve doğum yöntemleri, solunum egzersizleri, doğumu kolaylaştıran fiziksel egzersizler, gebelik ve lohusalıkta beslenme, bebeklerde ilkyardım, anne sütünün önemi ve emzirme yöntemleriyle ilgili bilgileri aktarılırken, bebeklerinin ilk banyosu ve göbek bakımları da uygulamalı olarak sunuluyor.

Aynı zamanda anne adayları, sağlıklı bebek dünyaya getirebilmek için nasıl beslenmeliyiz sorularına yanıt buluyor. Uzman diyetisyen tarafından “İki kişilik beslenme ve lohusalıkta bol tatlı tüketme” gibi kulaktan dolma, bilimsel bir dayanağı olmayan yaklaşımlar konusunda da anne adaylarına yol gösterici bilgiler aktarılıyor. Özel hazırlanan ikramlar eşliğinde program sonlandırılırken, anne adaylarına katılım sertifikaları veriliyor.

En doğalı normal doğum…

Doğru nefes teknikleri ve fiziksel aktiviteler ile normal doğumun aslında ne kadar kolay ve doğal olan yol olduğu, fizyoterapistler tarafından anlatılıyor. Uzmanlar tarafından, bu dönemde hangi egzersizlerin normal doğumu kolaylaştırdığı, gebelere uygulamalı olarak öğretiliyor.

Anne sütünün önemi…

Central Hospital’a, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü “anne sütü”nü destekleyen uygulamaları gerçekleştirdiği için, Sağlık Bakanlığı tarafından “Bebek Dostu Hastane” ünvanı verildi.

Aylık Gebe Eğitim Programı…

Tarih: 25 Mayıs 2012, Cuma *

Yer: Central Hospital Eğitim Salonu

Bilgi ve Randevu: [email protected]

* Gebe Eğitim Programı, her ayın son Cuma günü düzenlenmektedir.

1

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir