Haldun Hürel ile Kadıköy nostaljisi
 Pınar Baltacı

Haldun Hürel ile Kadıköy nostaljisi

Haldun Hürel ile Kadıköy nostaljisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1970’li yılların efsane müzik gruplarından Üç Hürel’in kurucusu Haldun Hürel ile Kadıköy dolu bir nostalji yolculuğuna çıktık. Yeni yayımladığı “Tuhaf ve Kısa Öykülerde İstanbul” adlı kitabıyla son günlerin gündemi olan Haldun Hürel’e, bir başka fanatik Kadıköylü mimar ve araştırmacı-yazar Arif Atılgan da eşlik etti.

Buluşma sonrasında Kadıköy Gazetesi Sahibi Kadir Toprakkaya ve Yazı İşleri Müdürü Pınar Baltacı ile birlikte Kalamış By Esat Balıkçısı’nda yorgunluk gideren iki yazar, uzun süre Kadıköy’ü konuştular. Konuşulanlar arasında öyle bir konu vardı ki, unuttuğumuz çevre faciasını tekrar hatırlattı.

HAYDARPAŞA’DA “INDEPENDENTA” FACİASI…

1979 yılında Haydarpaşa açıklarında patlayan Rumen bandıralı “Independenta” adlı petrol tankerinin Kalamış sahillerinde yarattığı çevre kirliliğinin yanı sıra her ikisinin de hayatlarında o günle ilgili bıraktığı izler konuşuldu. Şöyle ki; Haldun Hürel, eşi Nilgün Aksoy ile ilk kez buluşacağnı, ancak patlama sonrasında buluşmanın ertelenmek zorunda kaldığını dile getirirken, Arif Atılgan ise olayı balayındayken öğrendiğini ve çok meraklandığını ifade etti. Atılgan, sohbet sonunda K-İletişim Yayınları’ndan çıkan “Evvel Zaman İçinden Yeldeğirmeni” adlı kitabını Hürel için imzalayarak hediye etti.

Haldun Hürel

“HAYDİ İSTANBUL, BAŞLA KONUŞMAYA”

Haldun Hürel’in ‘Tuhaf ve Kısa Öykülerde İstanbul’ isimli kitabıyla, İstanbul’un gizli kalmış kuytularında saklanan binbir türlü hatıranın izinde yürürken kaybolacaksınız. Yeni çıkan kitabını şöyle anlatıyor Hürel: “Evliya’nın deyimiyle ‘dillerin tabir, kalemlerin tasvir etmesi mümkün olmayan’ İstanbul’un içinde yitip gidin… Ve soluksuz okumaya başlayın şimdi İstanbul’u… Tuhaf ve kısa öykülerde… Haydi İstanbul, başla konuşmaya…”

Haldun Hürel ile kapsamlı röportajımızın ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin Temmuz & Ağustos 2018 sayısında yayınlanacak…

Tuhaf ve Kısa Öykülerde İstanbul

1970’li yılların efsane müzik gruplarından Üç Hürel’in kurucusu Haldun Hürel, yayımladığı “Tuhaf ve Kısa Öykülerde İstanbul” adlı kitabıyla büyük ilgi görüyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir