Hasanpaşa Gazhanesi seçimlerden önce açılacak
 Deniz İhsan Taşdelen

Hasanpaşa Gazhanesi seçimlerden önce açılacak

Hasanpaşa Gazhanesi seçimlerden önce açılacak
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan ile Kadıköy’ün mevcut çevre sorunlarını masaya yatırdık. İlçenin gündemini uzun süredir meşgul eden Hasanpaşa Gazhanesi Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Şahan, Gazhane’nin geniş yeşil alanlarıyla herkes için nefes alınacak bir yer olacağını ve yerel seçimlerden önce hizmete gireceğini müjdeledi.

“Kentte yaşayan herkes, o kentle alakalı bütün değerlerin sahibidir. Beşikteki çocuktan yaşlı insanlara kadar… Medeniyet de böyledir. Medeniyetlerin sahibi bir şahıs olamaz, sahibi toplumdur. Hasanpaşa Gazhanesi de böyle bir yer. Bu sebeple özellikle bulunduğu alanda, Hasanpaşa’da yeşil alanlarıyla birlikte herkes için nefes alınacak bir yer olduğunu düşünüyorum” diyen Ömer Şahan, şunları ifade etti:

Hasanpaşa Gazhanesi
OSMANLI DEVLETİ’NDEN MİRAS…

“Öncelikle Hasanpaşa Gazhanesi, bize Osmanlı Devleti’nin mirası. Sultan Abdülhamit Han zamanında, 1891 yılında yapılmış bir yer. Bunu çok iyi bilmek lazım. Cumhuriyet’ten sonra 1925-26 yıllarında Fransız bir firma tarafından işletilmeye devam edilmiş, 1945 yılında da İETT’ye devredilmiş. Yani İBB’nin olmuş. 1945’ten sonra da üretime devam etmiş Gazhane. 2001 yılında İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklar Koruma Kurulu’nun ayrıntılı bir değerlendirme yapması ve korunma kararının alınması teklif edilmiş. 2001 yılında Koruma Kurulu kararıyla, Hasanpaşa Gazhanesi’nin kültür merkezi ve Enerji Müzesi’yle beraber geniş bir restorasyonuna karar verilmiş.

İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan
AÇILIŞA HAZIR HALE GETİRİLDİ…

2001 yılından bu yana uzun bir süre boyunca Gazhane’ye herhangi bir şey yapılmadı. 2014 yılında biz meclis üyesi olduk. Bu dönemde Gazhane ile ilgili o günkü AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Av. Hurşit Yıldırım, buranın bir kültür merkezi olmasıyla ilgili yoğun çaba gösterdi. Bunun akabinde o dönemin yetkilileriyle uzun süren görüşmeler sonucunda Hasanpaşa Gazhanesi’nin ciddi bir projeyle Kadıköy özelinde İstanbul’a kazandırılması noktasında karar alındı. Böylece, 2014 yılında ilk restorasyon çalışmaları başladı. İlk ihale 73 milyon TL değerindeydi. Sonra güzel adımlarla ilerlenirken, buradaki yapının tarihi olmasından kaynaklı yapılan her işte karar alınması gerektiği için çalışma yavaş ilerledi. Fakat tarihi yapıya hiçbir zarar verilmeden restorasyon tamamlandı. Akabinde 53 milyon TL’lik ikinci bir ihaleyle Gazhane’nin içinin tefrişatı, peyzaj düzenlemesi ve Enerji Müzesi’nin yapılmasıyla ilgili bir çalışma başlatıldı. Hasanpaşa Gazhanesi’nin tarihi bu şekilde. Şu anda ise Gazhane açılışa hazır hale getirildi. Kadıköylülere seçimden önce müjdeyi veririz diye düşünüyorum.”

ENERJİ MÜZESİ VE ENERJİ SANTRALİ…

Hasanpaşa Gazhanesi’nin içerisinde kullanılacak alanların da belli olduğunu söyleyen İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan; “Beltur’un kullanacağı alanlar mevcut. Ayrıca, İSMEK’in atölyeleri, uluslararası sergi salonu, Şehir Tiyatroları’nın kullanacağı bir tiyatro salonu, çok güzel bir kütüphane, otopark ve insanların manzarayı seyredebilecekleri seyir terası olacak. İSMEK’teki kursiyerlerimizin yaptığı ürünleri sergileyebildiği pazar yerinin yanında, Şehir Tiyatroları’nın hediyelik eşya sunum alanı, Çocuk Bilgi Evi ve Enerji Müzesi de olacak. Enerji Müzesi’nin özellikle çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü sonuçta bu yer bir gazhane. Dolayısıyla buradaki çalışmanın sürecini çocuklar, gençlere ve Kadıköylülere anlatabileceğimiz bir projemiz var. Aynı zamanda Hasanpaşa Gazhanesi’nde enerji santrali de olacak. Güneş enerjisiyle kendi enerjisini kendisi üretmeye devam edecek. Yaklaşık 39 bin metrekarelik bir alan burası. Şehrin göbeğinde böylesi büyük bir alanı restore edip, Kadıköy’e kazandırmak çok güzel bir şey. Eğer bu proje kendini turizm anlamında iyi anlatabilirse, turistlerin de ciddi anlamda ilgi göstereceklerini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan, Hasanpaşa Gazhanesi’nin geniş yeşil alanlarıyla herkes için nefes alınacak bir yer olacağını ve yerel seçimlerden önce hizmete gireceğini müjdeledi.
Bunu paylaş:
  • 266
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir