Hayalden gerçeğe; Mimarca Pastry & Bakery
 Cenay Toprakkaya

Hayalden gerçeğe; Mimarca Pastry & Bakery

Hayalden gerçeğe; Mimarca Pastry & Bakery
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Onların bir hayali vardı; bu hayali gerçekleştirmek için yıllanmış mesleklerini bıraktılar, yeniden eğitim alıp yola çıktılar. Kozyatağı’nda geçtiğimiz aylarda kapısını açan Mimarca Pastry & Bakery’nin sahiplerinden Öznur Şahin, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni iyi derece ile bitirmiş bir mimar. Eşi Serkan Şahin ise İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun, yıllarca önemli firmalarda çalışmış bir makine mühendisi.

Siz hiç ölçmesini biçmesini bilen insanların ürettiği poğaçayı ya da profiterolü yediniz mi? Şimdi kafanızda bu ne alaka diye bir soru uyanacak. Evet, bu cafede her şey bir mimar ve bir makine mühendisi tarafından üretiliyor. Öznur & Serkan Şahin çifti, ortak hayalleri olan butik cafe işini yapmaya Yunanistan’da bir tatil sırasında karar veriyorlar. Türkiye dönüşü hemen kolları sıvayıp, işe koyuluyorlar. Dedik ya ölçmesini biçmesini biliyorlar diye. Ciddi fizibilite çalışmaları sonucu “Mimarca Pastry & Bakery” adını verdikleri butik cafeyi açıyorlar. Bu arada ortaya çıkan sorunlar, Öznur Şahin’in aşçılık eğitimi alması ile çözülüyor.

Mimarca
UNLU MAMULLERDE HAYLİ İDDİALILAR…

Şimdi Mimarca, her gün ciddi bir kapasiteyle faaliyetini sürdürüyor. Tarzı butik olan bu cafede her gün müşterilerini iyi bir performansla misafir eden ikili unlu mamullerde, özellikle de ekmek konusunda iddialı. Hedeflerinde ise insanlara katkısız, saf ve temiz ürünler sunmak var. Bu amaçla hem hammadde hem de üretim aşamaları ile ilgili yoğun araştırmalar yapıyorlar. Öznur Şahin, çalışmalarıyla ilgili şunları anlatıyor: “Hikâye esasında bu işi sevip sevmediğimi anlayabilmem için workshoplara katılmamla başladı. Bu belki sadece İstanbul’un yoğunluğu ve temposundan kaçıştı. Geçen zaman içinde workshopların yetmediğini gördüm. Bir sonraki adımda profesyonel eğitimler almaya karar verdim. Her öğrendiğim ürünü üretmek adına değil, yorum yapabilmek adına öğrenmeyi kendime ilke edindim. Farklı tatlar, lezzetler ve tarifleri denemek tamamen benim hobim haline geldiğinde, iyi ki bu işi yapıyorum dediğim gün oldu.”

DOĞRU ÜRÜN, FARKLI LEZZET, MÜKEMMEL HİZMET…

Mimarca Pastry & Bakery’nin ikinci fikir babası Makine Mühendisi Serkan Şahin ise konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “İnsanlar belirli bir yaştan sonra sanırım hayallerinin peşinde koşmak, o hayalle yaşamayı istiyor. Butik anlayışımız sadece fiziki yapımızı değil, düşüncemizi ve hizmet tarzımızı da yansıtıyor. Doğru ürün, farklı lezzet, mükemmel hizmet anlayışımızı kafemize yansıttığımızı düşünüyorum.”

10 ÇEŞİT EKMEK, BİRBİRİNDEN ÖZEL KEK VE TATLILAR…

Mimarca, tam 23 doğal ve değişik ürünü müşterilerine sunuyor. Serkan Şahin, Mimarca Pastry & Bakery’de ekmeklerden sorumlu. 10 çeşit ekmek yapıyor. Bunlar sarı un, tam buğday ve beyaz undan üretilen Köy Ekmeği; sadece tam buğday unundan üretilen Tam Buğday Ekmeği; Çavdar Ekmeği; Siyez Ekmeği; Baguette Ekmeği; beyaz un, durum buğdayı unu, zeytinyağı, biberiye, kekik ve domatesle üretilen Foccacia Ekmeği; Kastamonu yöresinden getirtilen karakılçık unu ile yapılmış Karakılçık Ekmeği; ekmeklik un, tam buğday unu ve çavdar unundan üretilen Rustik Ekmek; siyez bulguru, yulaf, çavdar unu, tam buğday unu, beyaz un, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği ile üretilen Alman Çiftçi Ekmeği; beyaz undan üretilen ve mayalanması özel olan Ciabatta Ekmeği. Öznur Şahin ise çeşit çeşit poğaçalar, gül böreği, tuzlu kek, bohça böreği, San Sebastian Cheesecake, özel yapım profiterol, çift çikolata ile yapılan pasta, Bavarian, Tiramisu, cup cake, muffin, çeşitli kekler, tartolet, mozaik pasta ve sütlü tatlıları üretiyor.

KENDİNİZİ EVİNİZDE HİSSEDECEKSİNİZ…

Hoşça vakit geçirilecek, müşterilerin gözünün önünde organik üretim yapılan bir ortamda bulunmak insana keyif ve güven veriyor. Siz de bu ayrıcalığı yaşamak isterseniz, Mimarca Pastry & Bakery‘yi mutlaka ziyaret edin…
Kozyatağı Mahallesi Dumankaya Sitesi Korkut Sokak Çağla Apartmanı No: 72/C Kadıköy

Bunu paylaş:
  • 17
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir