Irmak Okulları'nda Mefkûre Kartları Sergisi
 Kadir Toprakkaya

Irmak Okulları’nda Mefkûre Kartları Sergisi

Irmak Okulları’nda Mefkûre Kartları Sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kuruluşundan bu yana Atatürk ilke ve devrimleriyle yolunu aydınlatan Irmak Okulları, Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 94. yılı kutlamaları kapsamında Kurtuluş Savaşı dönemi “Mefkûre Kartları” sergisini açmaya hazırlanıyor.

“Mefkûre Kartları” adıyla anılan kartlar, Kurtuluş Savaşı sırasında halkın kurtuluşa inancını güçlendirmek, istek ve moralini en üst düzeyde tutmak amacıyla dönemin harita mühendisleri tarafından hazırlanmış, resimli ve yazılı propaganda kartlarıdır. Irmak Okulları, Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 94. yılı kutlamaları kapsamında, bugün yalnızca bazı koleksiyoncuların elinde bulunan ve bir araya getirilmesi son derece zor olan “Mefkûre Kartları” sergisini açmak için gün sayıyor.

KURTULUŞ MÜCADELEMİZİN MEFKÛRE KARTLARI…

Devlet Tiyatroları dramaturgu Selen Korad Birkiye’nin dedesi, Kurtuluş Savaşı’nın İstiklal Madalyalı Harita Albayı Selahattin Düzgünoğlu tarafından hazırlanmış olan sergi, 26 Ekim 2017 Perşembe günü saat 11.00’de Irmak Okulları’nda açılacak. Serginin açılışını gerçekleştirecek olan Selen Korad Birkiye, aynı tarihte öğrencilerle de bir söyleşi gerçekleştirecek. “Kurtuluş Mücadelemizin Mefkûre Kartları” sergisi, bir hafta süreyle gezilebilecek.

SELAHATTİN DÜZGÜNOĞLU HAKKINDA…

1890’larda doğan Selahattin Düzgünoğlu, Piyade Albayı Ömer Necip Bey ile Vidinli Ayşe Hanım’ın oğluydu. Büyük dayısı ise Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’ydı. Asker bir aileden gelmenin geleneğini sürdürerek, Kuleli Askeri Lisesi’ne gitti. Mezuniyetinden itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun içinde bulunduğu çöküş ve parçalanma devri nedeniyle, Balkan Savaşı’ndan Arap cephesine kadar hemen hemen bütün cephelerde savaştı. Öncesinde 31 Mart ayaklanmasını bastırmak için Selanik’ten gelen hareket ordusunda görev yaptı. Çocukluğunu bildiği eski bir İstanbul ailesinden Resan Hanım ile evlendi. Asuman, Bisan ve Ercihan adlarında üç çocukları oldu. İngiliz ve Fransız işgali ile Anadolu’da Mustafa Kemal’in tertip ettiği kongrelerle birlikte 1919-1922 arasında İstanbul’da mefkure kartlarını illegal olarak çizip bastırarak, Anadolu’ya dağıtılmasını sağladı. Bu kartlar sayesinde dağılan milli ülkü ve vatan kavramlarının yeniden halkta canlanmasını amaç ediniyordu.

Dönemin Rus ressamlarından etkilenen bir çizim üslubu geliştirdi. Cumhuriyet’in ilanından sonra İstanbul’dan Ankara’ya taşınarak, Mustafa Kemal ve çalışma arkadaşlarına katıldı. İlerleyen yıllarda Türkiye Cumhuriyeti, devlet bursu ile onu Paris’e resim eğitimine gönderme fırsatı verdi. Ama ailesi bırakamadığı için gitmedi. Harita subayı olarak tüm Türkiye’yi haritalandırdı. Üç boyutlu kabartma ve çizim haritaları halen devlet arşivlerinde bulunuyor. Yağlı boya resim çalışmalarına devam etti. Halk evinde tablolarını sergiledi. Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi, Harita Müzesi ve askeri arşivlerde tabloları vardır. 53 yaşında hafif bir felç geçirdi. Her gün yürüyüşe çıkarak ayağındaki hissizliği tedavi etmeye çalışırken, günün birinde ayağı tren raylarına sıkıştı. Ve gelen trenin altında kalarak hayata veda etti. Meslek hayatı savaşlar, milli mücadele içinde çalkantılı ve zorluklarla geçti. Sanatı ve inanılmaz bir aşk yaşadığı Resan Hanım ile romantik ve naif ev hayatı ise, belki de onun gerçek kişiliğini ortaya çıkardı.

SELEN KORAD BİRKİYE HAKKINDA…

1966’da Ankara’da tiyatro yönetmeni Prof. Asuman Korad ve Ender Çığman’ın kızı olarak dünyaya geldi. Bir yıl sonra Kağan adında erkek kardeşi doğdu. Babası, Düzgünoğlu soyadının sahnede çok uzun olacağını düşünerek soyadını Korad olarak değiştirmişti.

ODTÜ Sosyoloji’de lisans ve yüksek lisansını yaptıktan sonra, Ankara Üniversitesi’nde Kültür Sanat Bilimleri Eğitimi doktorası yaptı. 2014’te doçent oldu. Babasının aşkı tiyatroya o da tutuldu ve Devlet Tiyatrosu’nda önce Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü, daha sonra Sahne Amiri ve Dramaturg görevlerinde bulundu. Bir dönem idarecilik yaptı. Çeşitli üniversitelerde dramaturji, çağdaş tiyatro dersleri verdi. Kültürlerarası Tiyatro ve Sanat İşletmeciliği üzerine iki kitap yazdı, çeşitli dergilerde makaleleri yayınlandı. Oyuncu ve yönetmen Mehmet Birkiye ile evliliğinden Deniz adında bir oğlu oldu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir