İstanbul Comics and Art Festival, Kadıköy sokaklarına taşıyor
 Cenay Toprakkaya

İstanbul Comics and Art Festival, Kadıköy sokaklarına taşıyor

İstanbul Comics and Art Festival, Kadıköy sokaklarına taşıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dream Sales Machine tarafından üçüncüsü düzenlenen İstanbul Comics and Art Festival, 7-9 Eylül 2018 tarihleri arasında Club Quartier ve Moda All Saints Kilisesi’nde binlerce sanatseveri ağırlayacak. “Kimlik” temasıyla düzenlenen ve kadın kimliğine özel bir yer veren festival, kamusal alanlara da açılarak Kadıköy’ün sokaklarına taşacak. Sanatı günlük yaşam pratiklerine taşıyarak karşılaşmalar yaratacak festivalin biletleri, dsmbilet.com üzerinden satışa sunuluyor.

İstanbul Comics and Art Festival (İCAF); kamusal alan enstalasyonları, çizgi roman-illüstrasyon stand ve sergileri, canlı graffiti çalışmaları, katılıma açık atölyeleri, sanatçı katılımlı seminerleri, söyleşileri, şehre ve hayata ilişkin çizgi dünyası, farklı sanat disiplinleri üzerinden yaratıcı deneyim alanlarıyla İstanbul’un en renkli açık hava festivali. Bu yıl uluslararası katılımla “kimlik” temasıyla düzenlenen İstanbul Comics and Art Festival’de kadın kimliğine özel bir yer veriliyor. Festivalin tüm etkinlikleri, kimlik teması üzerinden kurgulanıyor.

istanbul comics and art festival

KENTİN ORTAK KULLANIM ALANLARI, ESTETİK BİR DÖNÜŞÜME UĞRAYACAK…

İstanbul Comics and Art Festival, bu yıl geçmiş yılların çizgisinin dışına çıkıp, bünyesine üç boyutlu alan yerleştirmelerini de alarak Kadıköy sokaklarına açılıyor. 2016 yılından bu yana çizgi dünyası ve sokak kültürüyle iç içe olan festival sokağa iniyor ve yalnızca festival katılımcılarına değil, kentin gündelik yaşamına karışarak her kesimden insana ulaşmayı hedefliyor. Bu kapsamda festivalde, geçmiş yıllardan farklı olarak “Urban Hacking” projesi yer alacak. Festivalden iki hafta önce çağdaş sanat üretimleriyle tanınan sanatçı ve tasarımcılar, Kadıköy’ün semtlerinde seçtikleri kamusal alanlara üç boyutlu sanatsal müdahalelerde bulunacak. Kentin ortak kullanım alanları ve gündelik yaşam pratikleri, sanatçıların müdahalesiyle estetik bir dönüşüme uğrayacak.

GRAFFİTİ ALANINDA DÖRT KADIN SANATÇI…

İstanbul Comics and Art Festival’in graffiti alanı, bu yıl dört kadın graffiti sanatçısını ağırlayarak üç gün boyunca canlı graffiti çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Kimlik kavramı doğrultusunda “bir kadın olarak sokakta var olmak” üzerine söyleşiler gerçekleşecek.

ALBÜM KAPAKLARI SERGİSİ…

Festivalde yer alan “Albüm Kapakları Sergisi”, yerli grupların illüstrasyonla tasarlanmış albüm kapakları arşivi üzerinden müziğin görselleşme sürecine odaklanacak. Sergi kapsamında içlerinde In Hoodies’in de olduğu üç yerli grubun daha önce yayınlanmamış birer parçası, katılımcılar tarafından dinlenecek ve atölye çalışmalarıyla albüm kapakları tasarlanacak. Tasarlanan kapaklar, 20’şer adet olmak üzere “İCAF Special Edition” olarak CD veya plak formatında basılacak, festivalin ardından Kadıköy’de düzenlenecek sergi kapsamında satışa sunulacak. İstanbul Comics and Art Festival’de müzisyenle çizerin bir araya geleceği ve müziğin görsele dönüştüğü sürecin paylaşılacağı bir söyleşi de düzenlenecek.

İstanbul Comics and Art FestivalSANATÇILARDAN SEMİNER VE SÖYLEŞİLER…

İstanbul Comics and Art Festival seminer ve söyleşileri, bu yıl “kimlik“ kavramı üzerinden graffiticilerin gizli kimlikleri, kadınların graffiti ve sokak kültürü içindeki varlıkları, kent kimliklerinin sanatçı müdahalesiyle geçirdiği dönüşümler, süper kahramanların psikolojileri ve çok kişilikleri gibi konulara odaklanacak. Ayrıca çizgi dünyasının usta isimleri, üretim pratikleri üzerine söyleşiler de düzenleyecek.

KİMLİK TEMALI ANİMASYON FİLM KUŞAĞI…

İstanbul Comics and Art Festival, bu yıl Melis Balcı küratörlüğünde gerçekleşen özel bir seçkiyle kimlik temalı animasyon filmlerin gösterimine de ev sahipliği yapacak. Bu yıl ayrıca festivalden iki hafta önce Kadıköy’de belirlenen bir mekanda, 2017 festival programı kapsamında gösterimi gerçekleştirilmiş “Urban” temalı animasyon film seçkisi gösterilecek. Çizgi roman dükkanları, karikatür dergileri, fanzinler, bağımsız yayınlar, dijital deneyim alanı ve life style markaların renk kattığı festival, bu yıl yine yoğun ilgi gören atölye çalışmalarına sahne olacak. Bu yılın İstanbul Comics and Art Festival sahnesinde ise, alternatif müzik temsilcisi gruplar ve DJ’ler sahne alacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir